Azonnali tűzszünetet követel a Vöröskereszt a kelet-ukrajnai Mariupolban, amelynek lakói mérhetetlen szenvedést élnek át. Alig van élelem, nincs áram, víz, a holtak az utcákon hevernek. Hiába küldtek 100 tonnányi segélyt a konvoj az orosz tüzérség támadásai miatt nem tudott bejutni a városba.
Fogytán az idő a Mariupolban rekedt civilek számára – figyelmeztetett vasárnap a Vöröskereszt. A segélyszervezet felszólította a harcoló feleket, hogy tegyék lehetővé humanitárius segélyszállítmány bejuttatását a városba, mert késő lesz.
“A mariupoli emberek hetek óta halálos rémálomban élnek. Ennek véget kell vetni. Garantálni kell biztonságukat, vízhez, élelemhez, menedékhez kell őket juttatni” – idézte a BBC. Idősek, gyerekek és a Vöröskereszt munkatársai is fűteten pincékben kénytelenek meghúzni magukat, miközben a városközpontban temetetlen holtak fekszenek az utcákon, a kikötővárosban mérhetetlen a szenvedés – írták.
A segélyszervezet szerint “késedelem nélküli, konkrét precíz, végrehajtható” megállapodásra van szükség, hogy a polgári lakosság biztonságban juthasson. Tűzszünetre szólították fel a harcolókat, hogy legyen idejük a civileknek elmenekülni.
A történelem rettegve fog emlékezni arra, ami most Mariupolban történik, ha nem állapodnak meg a felek minél hamarabb.
A városban az orosz offenzíva kezdete óta már több mint 2100 helyi lakos vesztett életét. Ezt ugyancsak vasárnap közölte a város polgármesteri hivatala. Közleményükben azt írták, hogy a megszállók lakóépületeket és sűrűn lakott övezeteket támadnak, gyermekkórházakat városi infrastruktúrákat rombolnak le. A gyermekkórház elleni szerdai támadásnak 17 sérültje volt.
Meg kellett ásni az első tömegsírt Mariupolban
Rácz András Oroszország-szakértő szerint a harcok várhatóan elérik Kárpátalját is, de egy Magyarország elleni támadástól nem kell tartani. Kövesse velünk az orosz-ukrán háború eseményeit percről percre!
A 400 ezres város az utolsó élelmiszer- és víztartalékait éli fel, nincs áram-, vízszolgáltatás és fűtés, szinte teljesen leállt a mobilszolgáltatás. A BBC szerint
a helyiek már a radiátorokból csapolják a vizet, hogy életben maradjanak.
A fegyverszünet érdekében már Törökország is felemelte a szavát, miután kiderült, hogy a városban 86 török állampolgár is bent rekedt. A törökök a Szulejmán Szultán mecsetben húzták meg magukat – a csoportban 34 gyerek is van –, de az épületet orosz támadás érte szombaton. A törökökért buszokat küldtek, de a járművek napok óta nem tudnak értük bejutni a városba. Mehmet Cavusoglu török külügyminszter orosz kollégája, Szergej Lavrov közbenjárását kérte a BBC szerint.
Az elmúlt napokban több kísérlet is történt, hogy humanitárius segítséget juttassanak a városba. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap jelentette be, hogy 100 tonna élelmiszert, ivóvizet és gyógyszert szállító konvoj van útban Mariupol felé. A konvojnak azonban vasárnap ismét nem sikerült bejutnia a városba orosz tüzérségi támadás miatt. A gépkocsioszlop (az oroszok által elfoglalt) Bergyanszknál áll, hétfőn ismét megpróbál bejutni Mariupolba – közölte Irina Verascsuk miniszterelnök-helyettes. Verascsuk azt is elmondta, hogy Ukrajna-szerte több mint 140 ezer embert sikerült kimenekíteni a harci övezetekből.