Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka egy Franciaországban élő brit állampolgár ügyében javasolta, hogy ne tarthassa meg a Brexit előtt élvezett jogait. Több mint egymillió britet érinthet hátrányosan, ha a bíróság elfogadja a javaslatot.
Nem tarthatják meg az Európai Unió területén élő brit állampolgárok a Brexit előtt élvezett jogaikat – ezt a javaslatot adta az Európai Unió Bíróságának Anthony Collins, a szervezet ír főtanácsnoka a The Guardian szerint. Collins a javaslatot egy konkrét ügy kapcsán tette közzé csütörtökön, amelyet Alice Bouillieze, korábbi brit külügyminisztériumi hivatalnok kezdeményezett, aki 37 éve él Franciaországban.
Bouiliieze azzal érvelt, hogy az EU-s állampolgárság olyan alapvető jog, amelyet nem lehet az ő beleegyezése nélkül visszavonni, mert annak súlyos következményei lennének a jogainak gyakorlásában, például elvesztené szavazati jogát a helyi és európai parlamenti választásokon. A luxembourgi székhelyű bíróság hivatalosan júniusban fog eredményt hirdetni az ügyben, és bár a javaslat nem kötelező érvényű számára, ritkán szokott eltérni attól.
Az elmúlt hónapokban az EU-ban élő brit állampolgárok hevesen kampányoltak azért, hogy megtarthassák különleges jogállásukat. A Brexitet érintő megállapodás értelmében az EU területén élő 1,3 millió brit állandó letelepedési engedélyt kapott, viszont a szerződés nem rendezte például a szavazati jog és a választásokon való indulás kérdését, vagy azt, hogy dolgozhatnak-e a lakhelyüktől eltérő EU-s országban.
Bouillieze ügyvédje, a francia Julien Fouchet csalódottságát fejezte ki, és elmondta: A javaslat túlzottan leegyszerűsíti a kérdést, és aláássa az EU-állampolgárságot, „az egyik legfontosabb uniós vívmányt”. Collins ugyanis úgy érvelt, hogy a britek EU-állampolgársága a Brexitet követően megszűnt, amely a brit kormány szuverén döntésének egyik következménye.