Világ 2022. február. 23. 05:07

Ukrajna rendkívüli állapotot hirdetett, a szakadárok Moszkva beavatkozását kérik – percről percre az orosz-ukrán helyzetről

Nincs értelme a mostani helyzetben tárgyalni - ezzel az indoklással mondta le Anthony Blinken amerikai külügyminiszter a Szergej Lavrovval tervezett találkozóját. Amerikai katonákat küldenek a balti államokba, és egyre több ország vezet be gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben. Percről percre követjük az orosz-ukrán krízis eseményeit.

Most érkezett

Segítségért fordult Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz a Moszkva által függetlennek elismert két délkelet-ukrajnai szakadár köztársaság vezetői az ukrán fegyveres erők "agressziójának" elhárításához - mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerda éjjel. Eszerint Gyenyisz Pusilin donyecki és Leonyid Paszecsnyik luhanszki vezető a Putyinnal hétfőn aláírt barátsági, együttműködési és kölcsönös segítségnyújtási szerződés alapján kért támogatást. A levélben megfogalmazott katonai segítségkérést a polgári áldozatok és "a Donyec-medencei humanitárius katasztrófa elkerülésének szükségességével indokolták", valamint azzal, hogy Kijev szerintük a konfliktus erőszakos eldöntésére törekszik.

  • Rendkívüli uniós csúcs lesz csütörtökön
  • Új amerikai szankciók jönnek, de elismerték, hogy az nekik is fájni fog
  • Konkrét nevekkel bővült a szankciós lista
  • Magyar helikopterek is megjelentek a határon
  • Több támogatást küldenek a britek
  • Közel mozog az orosz hadsereg az ukrán határhoz az éjjel bemutatott amerikai műholdfelvételek szerint.
  • Az ausztrál miniszterelnök arról beszélt, Oroszország 24 órán belül megtámadhatja Ukrajnát.
  • Anthony Blinken amerikai külügyminiszter lemondta az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tervezett találkozóját.
  • Az ENSZ-főtitkár szerint az elmúlt évek legnagyobb globális biztonsági válságát látjuk.
  • Az orosz-ukrán krízis korábbi eseményeiről itt olvashatnak részletesebben.

Az orosz behatolást megelőzően így festettek a Donyec-medencében ukrán és szakadár ellenőrzés alatt álló területek

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A közel-keleti ország külügyminisztériuma által kiadott közlemény azonban óvatosan fogalmaz, nem függetlenül a vele szomszédos Szíriában állomásozó orosz csapatok tényétől.

Izrael támogatja Ukrajna területi integritását és szuverenitását

Miközben a világ arra vár, hogy Oroszország lerohanja-e Ukrajnát, a CNN exkluzív, mindkét országban végzett új közvélemény-kutatása szerint kétszer annyi orosz gondolja úgy, hogy helyes lenne, ha Moszkva katonai erővel akadályozná meg az ukránok csatlakozását a NATO-hoz, mint ahányan azt mondják, hogy ez helytelen lenne.

A spanyol külügyminiszter, José Manuel Albares (képünkön) szerdán bekérette Jurij Korcsagint, Oroszország madridi nagykövetét, hogy tájékoztassa: Spanyolország elutasítja „az orosz kormány egyoldalú és a nemzetközi joggal ellentétes akcióit”. A találkozóról a tárcavezető a parlament külügyi bizottságának ülésén számolt be, ahol kijelentette: „egyáltalán nem kizárt az a forgatókönyv, miszerint Oroszország megtámadja Ukrajnát”.

Szavai szerint „történelmi eseménnyel állunk szemben, amely az elmúlt évtizedek legnagyobb veszélyét jelenti Európa biztonságára nézve, és valószínűleg a legnagyobb katonai bevetés a második világháború óta”. José Manuel Albares hangsúlyozta: Spanyolország továbbra is a párbeszédet támogatja annak ellenére, hogy Oroszország „ezt nagyon megnehezíti, hogy azt ne mondjam, lehetetlenné teszi”.

A spanyol külügyminisztérium szerdán módosította a nemzetközi utazásokra vonatkozó ajánlását, és nem javasolja állampolgárainak, hogy Ukrajnába utazzanak. Az ott tartózkodóknak pedig azt tanácsolja, hogy minél hamarabb hagyják el az országot – mondta a miniszter. Hozzátette: jelenleg 334, Ukrajnában lévő spanyol állampolgárról tudnak, az elmúlt hetekben több mint százan tértek haza az események miatt.

Kiterjesztené az amerikai kormány a szankciókat a Nord Stream 2 AG-ra, az Oroszország megbízásából az Északi Áramlat 2 gázvezetéket építő cégre – írja a Reuters. Ez a lépés is részét képezné azon Oroszország ellen hozott büntetőintézkedéseknek, amelyeket azért hoztak meg, mert Vlagyimir Putyin elismerte a két ukrajnai szakadár megye, Donyeck és Luhanszk függetlenségét. A Biden-kormányzat ezzel kapcsolatos bejelentése még szerdán megszülethet.

A Nord Stream 2 AG egyébként egy svájcban bejegyzett vállalat, aminek az anyacéga az orosz állami kézben lévő Gazprom.

A gázvezeték ugyan már szeptemberben elkészült, azonban még nem tudták üzembeállítani, mivel az Európai Uniónak és Németországnak is ki kellene adnia ehhez a megfelelő engedélyeket. Az oroszok elleni uniós szankciók egyikeként egyébként a németek már korábban jelezték, hogy egyelőre nem áll szándékukban engedélyezni az Északi Áramlat 2 működését.

Az amerikaiak szerint az ország északkeleti részében található Harkiv városa van a legnagyobb veszélyben.

Az USA újból figyelmeztette az ukránokat egy nagyszabású orosz támadásra

Az orosz védelmi miniszter, az orosz légierő és a fekete-tengeri flotta főparancsnokai, vezető állami "propagandisták" és 351 dumai képviselő is a szerdán bejelentett uniós szankciók célpontjai lesznek - írja a brit The Guardian.

Az ukrán védelmi minisztérium szerint helyi idő szerint szerdán 17 óráig 59 alkalommal lőtték az ukrán ellenőrzés alatt álló területeket az önhatalmúlag kikiáltott luhanszki és donyecki köztársaságokból.

A jelentés szerint ezek közül 54 esetben a minszki megállapodás szerint tiltott fegyverekkel lőttek, amelyek előírják, hogy nehézfegyverek nem lehetnek a frontvonalak 50 kilométeres körzetében.

A minisztérium szerint egy ukrán katonatiszt meghalt, egy másik pedig megsebesült.

A távol-keleti szigetország büntetőintézkedései egyebek között tiltják orosz kötvények kibocsátását Japánban, zárolják egyes orosz állampolgárok vagyonát, illetve megtiltják számukra a beutazást. "Oroszország cselekményei nyíltan sértik Ukrajna szuverenitását és szembemennek a nemzetközi joggal. Ismételten bíráljuk ezeket az intézkedéseket és határozottan sürgetjük Oroszországot, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz" – húzta alá Kisida Fumio a japán miniszterelnök.

"A helyzet továbbra is elég feszült, de szorosan nyomon fogjuk követni a fejleményeket" – mondta Kisida, aki szerint a büntetőintézkedések részleteit a következő napokban dolgozzák ki.

A japán kormányfő egyben arról biztosított mindenkit, hogy az ország elegendő olaj- és cseppfolyósított gáztartalékokkal rendelkezik, így az energiahordozók ellátása rövid távon nem kerül veszélybe. Amennyiben az olajárak tovább növekednének, a japán kormány fontolóra vesz majd minden lehetséges intézkedést, hogy csökkentse ennek hatását a vállalatokra és háztartásokra – tette hozzá.

Hirdetés