Az ENSZ elítél minden erőszakot, Kína, Törökország és Fehéroroszország a támogatásáról biztosította a kazah elnököt.
Az ENSZ egyaránt elfogadhatatlannak tartja a tüntetők és a rendőrök elleni erőszakot és a halálos áldozatokat, és felszólítja a Kazahsztánban szembenálló feleket, hogy tartózkodjanak az erőszaktól - közölte pénteki sajtótájékoztatóján Stéphane Dujarric, a világszervezet főtitkárának szóvivője. A szóvivő a kazah elnök tűzparancsára utalva hangsúlyozta: az ENSZ szerint tiszteletben kell tartani az emberi jogokat és a közrend helyreállításának nemzetközi normáit.
Dujarric az ENSZ emberi jogi főbiztosát idézte, aki arra emlékeztette a kazah hatóságokat, hogy a szükségesség és az arányosság szigorú elvei szerint lehet erőt alkalmazni a tüntetőkkel szemben.
A Fehér Ház önmegtartóztatásra szólítja fel a rend helyreállításában részt vevő kormányerőket, és aggodalmát fejezi ki a Kaszim-Zsomart Tokajev elnök által kiadott tűzparancs miatt - közölte pénteki sajtótájékoztatóján Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház helyettes szóvivője. "Ez a parancs aggodalmat vált ki, és a világnak oda kell figyelnie az emberi jogok megsértésére. Az Egyesült Államok felszólítja a kormányerőket, tanúsítsanak önmérsékletet a stabilitás helyreállítása közben" - közölte a helyettes szóvivő.
Eddig 11 magyar kérte, hogy segítsenek kimenekíteni őket Kazahsztánból
Kaszim-Zsomart Tokajev tűzparancsot adott ki a rendvédelmi szerveknek, amelyet pénteki televíziós beszédében jelentett be. Közölte: utasította a rendfenntartó erőket és a hadsereget, hogy figyelmeztetés nélkül nyissanak tüzet.
Együttérzését fejezte ki pénteki üzenetében a kialakult helyzetért Hszi Csin-ping kínai elnök Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnöknek, aki szerinte "nagy felelősséggel", "határozott és hatásos intézkedésekkel" gyorsan lecsillapította a kialakult helyzetet. Kína mindazon erők ellen van, akik aláássák Kazahsztán stabilitását, veszélyeztetik az ország biztonságát és szabotálják a kazah nép békés életét" - írta Hszi Csin-ping a Hszinhua kínai állami hírügynökség jelentése szerint. Kína egyben elutasítja, hogy bármilyen külföldi erő zavart provokáljon, és "színes forradalmat" idézzen elő Kazahsztánban.
Elhagyhatta Kazahsztánt Nazarbajev
Sajtóértesülések szerint az egykor nagy hatalmú politikus Abu-Dzabiba menekült a lányaival.
Előzőleg Kína támogatásáról biztosította az Oroszország vezette katonai szövetség, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (KBSZSZ) közbelépését, amely - Kazahsztán kérésére - 2500 békefenntartót vezényel a közép-ázsiai országba. Oroszország pénteken több mint 70 katonai repülőgépet és katonákat - akiknek a létszámát nem közölték - küldött a KBSZSZ keretében Tokajev kérésére a szomszédos országba. Kína minden olyan erőfeszítést támogat, amely a kazah hatóságokat segíti abban, hogy minél előbb véget vessenek a káosznak - jelentette ki Vang Ven-bin, a pekingi külügyminisztérium szóvivője.
Kazahsztán az Európába vezető "új selyemút" kezdeményezés fontos résztvevője, és az instabilitás megkurtíthatná Pekingnek az Európával kialakítandó szorosabb kereskedelmi és politikai viszonnyal kapcsolatos reményeit - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.
A török kormány is támogatásáról biztosította pénteken a kazah kormányt, és bejelentette, hogy a jövő hétre összehívják az Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán alkotta Türk Tanács külügyminiszteri értekezletét a helyzet megvitatására. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter telefonon tárgyalt kazah kollégájával a válságról - jelentette az Anadolu hivatalos török hírügynökség.
„Akcióra készen, ruhában kell aludni" - Almatiban élő magyar nyilatkozott a kazahsztáni helyzetről
Igyekeznek felkészülni, gyógyszereket, kötszereket gyűjtöttek össze, attól tartanak, hogy péntek esete komolyabb összecsapások lehetnek.
Cavusoglu Recep Tayyip Erdogan török elnök kormányának támogatásáról biztosította a kazah kormányt.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök pénteken azt közölte, hogy telefonon tárgyalt Nurszultan Nazarbajev volt kazah elnökkel, valamint Nikol Pasinján örmény miniszterelnökkel és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. A KBSZSZ béketeremtő tevékenységével kapcsolatban a vezetők a párbeszédek során hangsúlyozták, ennek egyik legfontosabb feladata, hogy megakadályozza bűnözők behatolását Kazahsztánba - jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök péntek esti Twitter-üzenetében leszögezte, hogy a KBSZSZ békefenntartói csak rövid ideig maradnak Kazahsztánban, a stabilitás helyreállításáig. Tokajev szerint a "terroristák" hat hullámban támadtak Almatira, a számuk húszezer volt. "A banditák és terroristák jól kiképzettek, szervezettek voltak, különleges központból kapták a parancsot. Többen közülük nem kazahul beszéltek" - írta az elnök. Tokajev hozzátette, hogy a kazah hatóságok továbbra is biztosítják a külképviseletek, valamint a külföldi cégek és befektetők személyzetének és vagyonának védelmét.
A diktátorok rémálma, ami Kazahsztánban zajlik
Lángba borult a Közép-Ázsia legstabilabb országának tartott Kazahsztán, ahol három nappal ezelőtt azért törtek ki zavargások, mert a hatalmas szénhidrogén-készletekkel rendelkező államban eltörölték az LPG-gáz árát kordában tartó ármaximumot. A tehetetlen Kaszim-Zsomart Tokajev államfő most külső katonai segítséget kért. "A kazahok türelmesek, de mostanra belefáradtunk abba, ami körülvesz bennünket.