A belarusz határra hónapok óta szállítja az illegális bevándorlókat a Lukasenka-rezsim, kisebb határválságot okozva. Lengyelország már az észt és a brit hadseregtől is kapott segítséget.
Arról zajlik tárgyalás Lengyel- Cseh- és Magyarország között, hogy magyar és cseh katonák is támogatást nyújtanának a lengyel-fehérorosz határon fennálló válságban - közölte pénteken Mariusz Blaszczak lengyel nemzetvédelmi miniszter egy pénteki sajtóértekezleten, azzal kapcsolatban, hogy a kérdéses határszakaszon megkezdődött a brit és az észt század missziója. A miniszter egyben megköszönte a szövetséges erők szolidaritását a Lengyelország keleti határát érő hibrid támadás során.
"Arról egyeztetünk, hogy mikor és milyen formában kapnánk e támogatást" - mondta a magyar és cseh részvételről szóló tárgyalásokról a lengyel nemzetvédelmi miniszter.
"Legjobb megoldásnak" Blaszczak azt tartaná, ha a magyar és a cseh katonák a fehérorosz határon emelt, a migránsok ostromai során megrongált drótkerítés, valamint a határmenti utak karbantartását vállalnák el. A 155 fős brit, valamint 150 fős észt század részvételével csütörtökön megkezdődött missziót is hasonló feladattal bízták meg.
A lengyel határőrök segítségére eddig 12 ezer lengyel katonát vezényeltek ki.
A Fehéroroszországgal szomszédos európai uniós tagállamok - Lengyelország mellett Litvánia és Lettország - keleti határához hónapok óta érkeznek illegális bevándorlók, akiket a Lukasenka-rezsim segítségével szállítanak a helyszínre, majd biztatnak arra, hogy keljenek át az akadályokon, hogy bejussanak az Európai Unió területére. Erről helyszínen járt munkatársainktól tudhat meg többet:
Fülke a lengyel-fehérorosz határról: Szemünk láttára zsarolja Lukasenka és Putyin az EU-t
Kollégáink, Bihari Ádám és Németh András a lengyel-fehérorosz határ közelében vannak, hogy tudósítsanak a legújabb menekültválságról. A beszélgetést péntek délután 3-kor rögzítettük.
A fehérorosz-lengyel határon az év elejétől közel 40 ezer határsértési kísérletet regisztráltak. Az utóbbi hetekben a külföldiek többször próbáltak tömegesen átjutni Lengyelországba, miközben a közelben lévő fehérorosz fegyveresek részéről egy sor provokáció is történt a lengyel határőrség jelentései szerint.
Lengyelország a jelenlegi drótkerítés mellett 5 méter magas acélfalat szeretne a jövő év közepéig emelni a Fehéroroszországgal közös határszakaszon. A térségben szeptember elejétől rendkívüli állapot van érvényben, az ehhez kapcsolódó intézkedések nagy részét, köztük a belépési tilalmat helyettesítette szerdától az előző este kiadott belügyminiszteri rendelet.
A rendelet kiadását a határőrizeti törvény e heti módosítása tette lehetővé. A jogszabály újabban lehetővé teszi az akkreditált újságírók munkáját is a határmenti térségben. Ennek kapcsán pénteken a határhoz közeli Poplawce községben sajtóközpontot nyitottak meg.