Mintegy negyven ember halt meg, és több százan sérültek meg Szudánban, tömegek vonultak ugyanis az utcára, hogy tiltakozzanak a katonai hatalomátvétel ellen. A miniszterelnök reméli, a vasárnap bejelentett megállapodással vége lesz a vérontásnak az országban.
Megszületett a megállapodás vasárnap Szudánban a hadsereg és az északkelet-afrikai arab ország civil vezetői között arról, hogy visszahelyezik hivatalába a múlt hónapban puccsal eltávolított miniszterelnököt, Abdalla Hamdokot.
A hadsereg és a politikai pártok - köztük a legnagyobb, az Umma Párt - közötti megállapodás szerint szabadon bocsátják az október 25-i puccs során őrizetbe vett politikusokat, és Hamdok szakértői kormányt alakít. A szudáni tisztségviselők szerint a megállapodás létrejöttében az ENSZ és az Egyesült Államok is közreműködött.
Hamdok azzal indokolta a puccsistákkal kötött megállapodást, hogy így elkerülhető a további vérontás. "A szudáni vér becses. Vessünk véget a vérontásnak, és a fiatalság energiáját fordítsuk építkezésre és fejlődésre" - nyilatkozta a miniszterelnök.
A civil kormányt adó politikai erők minden tárgyalást elleneztek a puccsistákkal, és vasárnap további tiltakozásokra szólítottak fel. A megállapodás bejelentésével egy időben is ezrek meneteltek a kartúmi elnöki palota felé. A korábbi tiltakozások során a katonaság egyre keményebben lépett fel a tiltakozók ellen, és mintegy negyven ember meg is halt.
Egy névtelenséget kérő forrás úgy nyilatkozott, hogy a további kormányzás alapját is a 2019-ben kötött megállapodás adja, amely szerint a hadsereg és a civil politikai erők megosztják a hatalmat. A korábban a hadsereggel együtt kormányzó civilek viszont a puccs után most azt követelik, hogy a katonaság teljesen vonuljon ki a politikából, és a puccsistákkal semmilyen együttműködésre vagy tárgyalásra nem hajlandók.
Szudánban óriási felháborodást keltett a katonai hatalomátvétel alig több mint két évvel azután, hogy megdöntötték Omar el-Besír autokrata uralmát, és elkezdődött egy törékeny demokratikus átmenet. A hadsereggel hatalommegosztásban működő civil kormány alakult.
Ezt a kormányt távolította el október 25-én Abdel-Fattáh al-Burhán tábornok, a miniszterelnököt házi őrizetbe helyezték. A puccs elleni tiltakozásul tömegek vonultak az utcára Szudán több városában. A tüntetőkkel szembeni fellépés során legalább 34 embert lelőttek, több százan megsebesültek.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok elítélte a katonai hatalomátvételt, és határozottan fölszólította a szudáni hadsereget, hogy sürgősen térjen vissza a megkezdett demokratikus átmenethez.