A választásokat megnyerő, de többséget nem szerző SPD a Zöldekkel és az FDP-vel állapodhat meg. A másik kormánypárti aspiráns CDU/CSU szövetség vezetője, Armin Laschet közben lemondott.
Megkezdődtek a hárompárti koalíciós egyeztetések Németországban, miután a szeptemberi választásokon egyik pártnak sem sikerült abszolút többséget szereznie, írja az MTI. A választáson 25,7 százalékot gyűjtő szociáldemokrata SPD a 14,8 százalékos Zöldekkel és a 11,5 százalékkal végző liberális FDP-vel foghat össze, de ha sikertelenek a tárgyalások, a másodikként befutó, Angela Merkel hátralépése és belső viták után meggyengülő CDU/CSU is megpróbálkozhat a koalícióalakítással.
A három párt eddig csak egyoldalú tárgyalásokat folytatott, csütörtökön azonban egy asztalhoz ültek. Lars Klingbeil, a szociáldemokraták főtitkára „nem is gondol arra”, hogy a tíznapos tárgyalások sikertelenek lennének. Volker Wissing, az FDP főtitkára azonban azt mondta, ha nem jön össze a koalíció, hajlandó lenne a CDU/CSU-val is összefogni.
A CDU/CSU azonban mással is elfoglalt a német NTV szerint: az Angela Merkelt a pártban követő kancellárjelölt Armin Laschet csütörtökön lemondott a pártvezetésről a választási vereség után. Laschet csak januárban vette át az irányítást, a választásokat követően viszont komoly belső nyomás alá került.
A német választást követő tárgyalásokról és dilemmákról itt írtunk részletesen:
Kancellárra várva - most kezdődik az igazi harc Németországban
Németország választott. Ám nemcsak az első helyen végző szociáldemokrata SPD és kancellárjelöltje Olaf Scholz igényli magának a kormányalakítási megbízást, de a történelmének legrosszabb választási eredményét elérő, második helyen végző CDU/CSU és kancellárjelöltje, Armin Laschet is. A választás valódi győztesei a 3. és 4. helyen végző pártok, a Zöldek és a liberális FDP.