Telefonált a két elnök, és arra jutottak, hogy ha többet konzultálnak, elkerülhető lett volna az AUKUS szerződés miatti botrány. Úgyhogy ezentúl többet fognak konzultálni.
Franciaország washingtoni nagykövete a jövő héten ismét elfoglalja állomáshelyét – jelentette be szerdán a francia elnöki hivatal, miután Emmanuel Macron államfő telefonon tárgyalt Joe Biden amerikai elnökkel az amerikai-brit-ausztrál atomtengeralattjáró-szerződésről.
Párizs múlt héten azután hívta vissza washingtoni és canberrai nagykövetét, hogy az Egyesült Államok, Ausztrália és Nagy-Britannia – Franciaország előzetes tájékoztatása nélkül – biztonsági partnerségi szerződést kötött AUKUS néven. A 8 atommeghajtású tengeralattjáróról szóló szerződést az tette problémássá, hogy azzal összefüggésben Ausztrália úgy döntött, felmondja a Franciaországgal korábban kötött, dízel- és elektromos meghajtású tengeralattjárók gyártásáról szóló, 56 milliárd dolláros szerződését.
Az Elysée-palota mostani közleménye szerint a két ország vezetője egyetértett abban, hogy a szövetségesek közötti nyílt konzultációkkal elkerülhető lett volna a jelenlegi válság.
Biden elnök jelezte, hogy tartósan elkötelezett a kérdésben
– olvasható a közleményben. A francia és az amerikai elnök ezért „mélyreható konzultációs folyamatot indít”, hogy megteremtse a bizalmat.
A három angolszász ország nevének rövidítéséből AUKUS-ként emlegetett új szövetség Kína nagyhatalmi törekvései ellen irányul, erről a hvg360 írt bővebben:
Kína miatt verhette át a franciákat Biden
Átverte Franciaországot, és semmibe vette európai szövetségeseit az USA, amikor megállapodott arról, hogy Nagy-Britanniával együttműködve atom-tengeralattjárókkal szerelik fel Ausztráliát. Az új szövetség Kína ellen irányul, még ha ezt nem is mondják ki.