Világ 2021. augusztus. 31. 06:20

Kivonultak az amerikaiak, megtelt menekültekkel a pakisztáni határ – percről percre az afganisztáni helyzetről

Az utolsó amerikai katonai repülőgépek is elhagyták Afganisztán területét, az Egyesült Államok azonban továbbra is segít kijutni azoknak az amerikai állampolgároknak, illetve afgánoknak, akik távozni akarnak. Körülbelül 100-200 amerikai az országban maradt.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

Most érkezett

  • Felszállt az utolsó amerikai katonai repülőgép is Kabulból, ezzel véget ért az Egyesült Államok húszéves afganisztáni jelenléte. Az országot már a tálibok irányítják.
  • Az amerikaiak és szövetségeseik az augusztus 14-én indult evakuálási akció során körülbelül 123 ezer civilt menekítettek ki az országból, köztük 6 ezer amerikai állampolgárt, de 100-200 amerikai nem hagyta el az országot.
  • Sok, korábban a nyugatiaknak dolgozó afgán az országban ragadt.
  • Helyszíni felvételek tanúsága szerint az utolsó amerikai gép felszállását azzal ünnepelték a tálibok, hogy a levegőbe lövöldöztek, majd átvették az ellenőrzést a kabuli repülőtér felett.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A 2006-ban alapított Afganisztáni Amerikai Egyetem (American University of Afghanistan, AUAF) több száz diákja, alkalmazottja és az ő családtagjaik is Afganisztánban rekedtek az amerikai csapatok kivonulása után.

Az egyetem elnöke, Ian Bickford – akit már korábban evakuáltak az országból – azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy hetekig szervezték diákjaik kimenekítését, de nem jártak sikerrel.

„Vasárnap szerveztük egy több mint egy tucat buszból álló konvojt, rajtuk körülbelül 500-600 emberrel, abban reménykedve, hogy sikerül bejutniuk a kabuli repülőtérre és elhagyhatják az országot. A nap folyamán azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a biztonsági helyzet fokozatosan romlik a repülőtéren, ezért a legjobb, amit tehettünk, hogy megkértünk mindenkit, térjen vissza az otthonába” – mondta.

Egyelőre senki nem tudja, a diákokra milyen jövő vár, sokan arról számoltak be, hogy tálib harcosok zaklatják őket az otthonaikban.

Összeomlás fenyegeti az afgán egészségügyet, ha a külföldi segélyszervezetek beszüntetik a támogatást a tálib hatalomátvétel után – figyelmeztetett az Orvosok Határok Nélkül (Médecins Sans Frontières).

„A régi egészségügyi rendszer külső segítséggel élt túl, főleg a Világbanktól és az Európai Uniótól. Mivel sok támogató befagyasztotta a pénzügyi segélyeket, közel lehet az összeomlás” – mondta Filipe Ribeiro, az MSF afganisztáni képviselője.

A nemzetközi segélyszervezet ígérete szerint orvoscsapataik a tálib hatalomátvétel ellenére is maradnak Afganisztánban, bár a tálibok 1998-ban egyszer már kiutasították őket az országból.

Afganisztánt a koronavírus-járvány sem kímélte, és az ország lakosságának mindössze 1,1 százaléka kapta meg eddig az oltás mindkét dózisát.

Afgán menekültek tömegei lepték el a pakisztáni határt, ezért az iszlámábádi hatóságok arra kérnek mindenkit, hogy ne keljen útra – írta a CNN. Mióta az utolsó amerikai katona is kivonult Afganisztánból, és a kabuli repülőtér felett a tálibok vették át az uralmat, még többen indultak el Pakisztán felé, hogy elmeneküljenek az országból.

A határátkelők mostanra teljesen megteltek, és a pakisztáni kormány közlése szerint félő, hogy már ők sem tudnak több embert befogadni. Pakisztánban az ENSZ adatai szerint jelenleg 1,4 millió afgán menekült él, több, mint bárhol a világon.

A tálib erők összecsaptak hétfő este a területet védő milícia harcosaival az afgán fővárostól északra fekvő Pandzssír-völgyben, nyolc tálib fegyveres meghalt, nyolc másik megsebesült – közölte a legfőbb tálibellenes ellenzéki csoport egyik képviselője kedden.

Fahim Dasti, a Nemzeti Ellenállási Erők (NRF) szóvivője elmondta, hogy a harcok a völgy nyugati bejáratánál zajlottak, ahol a tálibok rátámadtak állásaikra. Elmondása szerint a támadást, amely valószínűleg a völgy védelmének tesztelésére irányult, visszaverték, míg erőik két tagja megsebesült.

A tálibok szóvivőjét nem lehetett azonnal elérni, hogy reagáljon a történtekre.

Sah Mahmúd Kuresi pakisztáni külügyminiszter kedden felszólította a Nyugatot, hogy működjön együtt a tálibokkal Afganisztánban. Ne ismételjük meg a múltban elkövetett hibákat – mondta Kuresi azt követően, hogy Iszlámábádban találkozott a német diplomácia vezetőjével, Heiko Maasszal.

A pakisztáni külügyminiszter azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy bízzanak a tálibok ígéreteiben, szerinte Afganisztánnak fejlesztési és gazdasági segélyekre van szüksége, a nemzetközi közösség pedig nem hagyhatja magára az országot, és nem engedheti meg gazdaságának összeomlását, hiszen azt senki érdekét sem szolgálja.

Maas és Kuresi azzal számol, hogy a tálibok a napokban kormányt alakítanak. A német külügyminiszter szerint ekkor derül majd ki, hogy Afganisztán új vezetői valóban készek-e az ország egész lakosságának képviseletére.

Súlyos mérgezéssel került kórházba két afgán kisgyerek és egy 17 éves tinédzser, miután gombát szedtek a varsói menekültszállásuk mellett egy erdőben. Az öt- és hatéves kisfiúk, valamint a fiatal lány egy Afganisztánból kimenekített család tagjai, augusztus 23-án érkeztek meg a lengyel főváros melletti menekültközpontba – írta a BBC.

A gyerekek másnap kimentek a szállás melletti erdőbe gombászni, de nem ismerték fel a mérges gombát, amit megettek. Néhány nappal később mindannyian súlyos májkárosodással kerültek kórházba, ahol a két kisfiút romló állapotuk miatt intenzív osztályon kezelik.

Orvosuk szerint a legkisebb gyermek esélyei nem jók, idegrendszeri károsodása miatt nála nem kerülhet sor májátültetésre. Hatéves bátyja viszont már ma új májat kap. A 17 éves lány állapota stabil.

A tálibok kirángattak az otthonából és megöltek egy afgán népdalénekest. Favad Andarabi haláláról egy helyi újságíró számolt be a CNN-nek. A tálibok szóvivője a héten jelezte egy interjúban, hogy ismét betiltják majd a zenét a nyilvánosságban.

Favad Andarabi fia az AP hírügynökségnek azt mondta, hogy az apját fejbe lőtték a Baglan tartomány északi részén található családi farmjukon. „Ártatlan volt, egy énekes, aki csak szórakoztatta az embereket” – mondta a fia.

Eddig körülbelül 106, kimenekített embereket szállító repülőgép érkezett Afganisztánból a ramsteini amerikai légitámaszpontra – írta a CNN. A németországi bázist jelenleg az Egyesült Államokba tartó afgán menekültek ideiglenes tranzitállomásaként működik.

A hivatalos tájékoztatás szerint kedden

  • 13 900 menekült várta innen a továbbutazást,
  • a következő 12 órában további 2300 ember érkezését várják,
  • eddig 10 ezer embert szállítottak innen tovább a befogadó országukba,
  • az evakuáltak átlagosan 48-72 órát tartózkodnak a támaszponton, mivel az Egyesült Államok arról állapodott meg a német szövetségi kormánnyal, hogy 10 napnál tovább senki nem maradhat.

Nem sokkal azután, hogy az utolsó amerikai katona is elhagyta Afganisztánt, a tálibok már át is vették a hatalmat a kabuli repülőtéren, ahonnan több mint százezer embert menekítettek ki a szövetségesek. A repülőtéren készült fotókon az amerikaiak által hátrahagyott gépek is látszanak, de a hadsereg korábbi közleménye szerint a 73 repülőgépet, 70 páncélozott járművet és 27 Humvee-t teljesen működésképtelenné tették.

„Azok a repülők soha többé nem fognak a levegőbe szállni” – nyilatkozta Kenneth McKenzie tábornok, az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának 14. parancsnoka.

Hirdetés