Joe Biden még májusban rendelt el rendkívüli nyomozást, de a jelek szerint nem dőlt el, hogy laborból szabadult vagy állatról emberre terjedt át a vírus.
Amerikai sajtóértesülések szerint nem sikerült egyértelmű megállapításra jutnia annak a vizsgálatnak, amely az elmúlt hónapokban azért zajlott, hogy kiderítse, honnan ered a koronavírus-járványt okozó SARS-CoV-2 – írja a BBC.
Ahogy korábban megírtuk, Joe Biden amerikai elnök – bár tavaly még úgy tűnt, konszenzus van a vírus természetes eredetéről – májusban 90 napot adott az amerikai hírszerzésnek arra, hogy az ügy végére járjon. Bár a kérdésnek van politikai vonzata is – hiszen, ha kiderül, kínai hiba vagy szándék áll a járvány mögött, az ütőkártya a nemzetközi arénában –, valójában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői sem tudtak konkrét megállapításra jutni az ügyben. Pedig hasznos leckéket adna globális járványkészültségben, ha tudjuk, mi okozta a pandémiát.
A kutatás teljes összefoglalóját a következő napokban fogják majd publikálni, de annyi már most világos: a világszerte több mint négymillió áldozatot követelő járvány kiindulópontját nem sikerült megtalálni, a tudósok pedig jó eséllyel még évekig nem is fognak rájönni, honnan indult.
Vissza a konteóba: mi van, ha mégis laborból szabadult a koronavírus?
Diplomáciai csata válhat a koronavírus-járvány eredetének kiderítéséből, legalábbis ha a jelenlegi folyamatokat nézzük: bár minden adott, hogy megfékezzük a járványt, a Biden-adminisztráció mélyebbre ásná magát az ügyben, célozgatva a laborból szabadult vírus elméletére. Kína sem könnyíti a helyzetet: ahelyett, hogy átláthatósággal tisztázná magát, több téren is megnehezíti a kutatásokat.