Az amerikai elnök szerint elkerülhetetlen volt, hogy kaotikussá váljon a kabuli evakuálás.
Az amerikai csapatok az amerikaiak evakuálásának augusztus 31-i határideje után is Afganisztánban maradhatnak – közölte szerdán az elnök. Joe Biden úgy fogalmazott az ABC News hírtelevíziónak adott interjúban: „Ha maradnak amerikai állampolgárok, akkor addig maradunk, amíg mindannyiukat ki nem hozzuk.” Nyilatkozata egy olyan napon hangzott el, amikor számos amerikai törvényhozó sürgette, hogy hosszabbítsa meg az általa a végleges kivonulásra kitűzött határidőt.
Bident sokan hevesen bírálják a kivonulás kezelése miatt, amelyet az elmúlt napokban a kabuli repülőtéren és környékén uralkodó káosz jelenetei uraltak, ahol az emberek kétségbeesetten próbálták elhagyni az országot. Biden megvédte döntéseit, mondván, hogy a húsz éve tartó amerikai szerepvállalás befejezésével elkerülhetetlenek voltak a problémák.
Verik a Kabulból menekülőket, sokakat ki sem engednek az országból
A főváros repülőterére tartókra támadtak a tálibok és a menekülők feje fölé lőttek. Egy autótolvaj fejét kátránnyal kenték be, majd falhoz állították. Egyre szörnyűbb felvételek jelennek meg a tálib erőszakról.
Az elnök az interjúban hangsúlyozta: „az az elképzelés, hogy valahogyan ki lehetett volna jutni anélkül, hogy káosz következett volna be, nem tudom, hogyan lett volna lehetséges”. Azt is elmondta, hogy a tálibok egyelőre együttműködnek abban, hogy segítik az amerikaiak kimenekítését az országból. Kiemelte ugyanakkor, hogy „némileg több nehézségünk van” az amerikaiakkal szövetséges afgán állampolgárok evakuálásában.
Az a gyorsaság, amellyel a tálib erők visszafoglalták Afganisztánt, ahogy az amerikai és más külföldi erők kivonultak, kaotikus jelenetekhez vezetett a repülőtéren, ahol diplomaták, külföldi állampolgárok és afgánok próbálnak menekülni, de tömegek és tálib ellenőrzőpontok is akadályozzák őket ebben.
Szerda este már afgán családok százai táboroztak szerdán a kabuli repülőtéren. A közösségi médiában közzétett felvételeken lehetett látni, amint az afgánok, akik fenyegetettnek érzik magukat, illetve nem kívánnak élni a szigorú vallási szabályok betartását megkövetelő tálib uralom alatt, könyörögnek az amerikai katonáknak, hogy engedjék fel őket a repülőgépekre.
John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője szerdán washingtoni sajtótájékoztatóján közölte, hogy az evakuálást a repülőtéren felügyelő amerikai katonák szerdára virradó éjjel többször a levegőbe lőttek a tömeg megfékezésére, de nem kaptak értesítést arról, hogy bárki megsebesült volna. Hozzátette, hogy máshol nem volt lövöldözés.
Azt is közölte, hogy szerdára a kabuli repülőteret őrző amerikai katonák létszáma elérte a 4500-at, és több száz újabb katona érkezése várható a következő huszonnégy órában.
Egy tálib vezető azt nyilatkozta a Reuters brit hírügynökségnel, hogy tálib parancsnokok és harcosok is a levegőbe lőttek a tömeg megfékezésére, de senkit sem akartak megsebesíteni.
Heiko Maas német külügyminiszter „rendkívül kaotikusnak” nevezte a repülőtéri helyzetet. Arról beszélt, hogy a beszálló kapuknál, amelyek száma korlátozott, értesüléseik szerint százak, időnként ezrek gyűlnek össze, és gyakoriak az erőszakos jelenetek. Németország katonai repülőgépekkel menekíti ki Kabulból az állampolgárait, a nagykövetség helyi személyzetét és másokat.
A repülőtér vasárnap óta zárva tart a polgári járatok előtt, csak katonai gépek szálltak le és fel, amelyekkel többnyire a nyugati állampolgárokat és a helyi személyzet tagjait menekítették ki.
A tálibok képviselői eközben Hamid Karzai volt elnökkel és Abdulla Abdullával, a Nemzeti Megbékélési Főtanács elnökével tárgyaltak, állítólag Abdulla házában. A megvitatott kérdésekről nem közöltek részleteket. Kedden Zabibulla Mudzsahid, a tálibok szóvivője közölte, hogy az iszlamista fegyveresek iszlám kormányzatot akarnak felálltani, és ígéretet tettek arra, hogy mindenki részt vehet benne.