Világ hvg.hu 2021. augusztus. 14. 18:00

Óráról órára romlik a helyzet Afganisztánban, Kabulhoz közelednek a tálibok

Már Afganisztán tartományi fővárosainak a fele került a tálibok kezére, s az ország északi fele - Mazar-e-Sarif kivételével – a szélsőségesen szigorú iszlám viselkedési normákat betartató mozgalom ellenőrzése alatt áll. A nyugati államok mentőakciókat indítottak állampolgáraik kimentésére, az afgán elnök egységről beszél, a kabuliak pedig rettegnek a táliboktól.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

Afganisztán államfőjeként arra összpontosítok, hogy megakadályozzam a helyzet tovább romlását, az erőszakot és polgáraink elűzését. A biztonsági és védelmi erők újramozgósítása most a legfontosabb feladat, és komoly lépéseket tettünk ennek érdekében” – mondta a nemzethez intézett beszédében Asráf Gáni afgán elnök. Azt is megemlítette részletek közlése nélkül, hogy egyeztetések kezdődtek a harcok leállításáról.

Miközben az államfő beszélt, az ország északi részét már elfoglaló tálibok Kabulhoz közelednek, egyes források szerint a szélsőséges iszlamista mozgalom fegyveresei már csak negyven kilométerre vannak a fővárostól. A tálibok, akik azt követően indítottak átfogó támadást a kormányerők ellen, hogy az USA vezette nemzetközi erők húsz év után kivonulnak az ázsiai országból, közben folyamatos propaganda harcot is folytatnak, azt üzenik, nem bántják azokat a kormánykatonákat, akik ellenállás nélkül teszik le a fegyvert. A taktika a jelek szerint működik sok helyről érkeztek olyan hírek, hogy a hadsereg és rendőrség tagjai nem szálltak szembe a tálibokkal.

AZ ENSZ szerint teljes káosz uralkodik az országban és ennek beláthatatlan következményei lehetnek a polgári lakosságra nézve.  Az USA légiereje – valószínűleg a még a térségben lévő amerikaiak védelme érdekében – légitámadást hajtott végre Kandahár város repülőtere ellen. Kandahár Afganisztán második legnagyobb városa és a mezőgazdaság és a kereskedelem egyik legfontosabb központja.

AFP

A nyugati államok mentőakciókat szerveznek állampolgáraik kimentésére, a britek az amerikaiak és az ausztrálok is gépeket és katonákat küldtek Afganisztánba. A kabuli repülőtéren hatalmas tömeg gyűlt össze, az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogy elmeneküljenek a tálibok elől.

A tálibok utoljára 1996-ban foglalták el az afgán fővárost, hat évvel a szovjet csapatok kivonása után. Akkor első lépésként nyilvánosan kivégezték az 1992-ig hivatalban lévő államfőt, Mohamed Nadzsibullahot, majd megtiltották, hogy a nők dolgozzanak, iskolába járjanak, illetve kísérő nélkül az utcára lépjenek.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. március. 31. 09:45

Már törvénymódosítással is védi a hazatoloncolástól korrupcióval vádolt lengyel szövetségesét a kormány

Nemcsak az Európai Unió, de a saját jogszabályait is figyelmen kívül hagyja Magyarország, amikor az európai elfogatóparancs ellenére december óta nem hajlandó bíró elé állítani a Magyarországra menekült Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettest. Egy hírverés nélkül elfogadott törvénymódosítással most megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy. Ehhez nem kellett más, mint Polt Péter és a Varga Zs. András vezette Kúria helyzetbe hozása, amivel a jövőben akár minden politikai szövetséges menedéke garantálva lehet.