Világ hvg.hu 2021. augusztus. 14. 08:20

Menekülnek a diplomaták Afganisztánból, ahol egyre rosszabb a helyzet

Több ország, köztük az amerikaiak is igyekeznek evakuálni Afganisztánból a diplomatáikat, mert annyira gyorsan törtnek előre a tálib csapatok - írja a BBC.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

Az amerikai diplomáciai személyzet evakuálására küldött 3000 katona nagy része a hétvégére érkezik meg Afganisztánba. Az Egyesült Államok naponta több ezer embert kíván légi úton kivinni Kabulból - olvasható a BBC cikkében.

Az Egyesült Királyság, amely 600 katonát küld a brit állampolgárok és a korábbi afgán személyzet evakuálásának segítésére, közölte, hogy a nagykövetség személyzetét a lehető legkisebbre csökkentik, ahogyan teszi ezt Németország is. Dánia és Norvégia teljesen bezárja nagykövetségét.

AFP

Pénteken a tálib fegyveresek elfoglalták Pul-e-Alamot, Logar tartomány fővárosát, amely mindössze 80 km-re van a fővárostól, Kabultól. Az ENSZ vezetője szerint a helyzet kicsúszott az irányítás alól, ami pusztító következményekkel járt a civilek számára. Eddig több mint 250 000 ember kényszerült elhagyni otthonát.

A tálibok azután kezdték el elfoglalni Afganisztánt, hogy az amerikai és más külföldi csapatok 20 évnyi katonai művelet után kivonulnak az országból. A tálibok alatt az 1990-es években a nőknek a mindent eltakaró burkát kellett viselniük, a 10 év feletti lányok oktatását korlátozták, és brutális büntetésekkel, köztük nyilvános kivégzésekkel sújtották őket - emlékeztet a BBC, mi várhat a lakosságra akkor, ha a tálibok visszatérnek.

Ugyancsak pénteken a tálibok elfoglalták az ország második legnagyobb városát, Kandahart és a közeli Lashkar Gah városát, valamint a nyugati Heratot. Jelenleg Afganisztán tartományi fővárosainak mintegy harmadát tartják ellenőrzésük alatt.
John Kirby, a Pentagon szóvivője "mélységesen aggasztónak" nevezte a közelmúltbeli előretöréseket, de lekicsinyelte azt a feltételezést, hogy Kabult a csoport közvetlen veszély fenyegeti.
Az amerikai diplomáciai személyzet evakuálására küldött 3000 katona nagy része a hétvégére érkezik meg. Az USA naponta több ezer embert kíván légi úton kivinni Kabulból.
Az amerikai hírszerzés legfrissebb értékelése szerint a harcosok 30 napon belül megpróbálhatnak előrenyomulni a fővárosba.
Az ottani amerikai nagykövetség arról tájékoztatta a személyzetet, hogy egy égetőmű és más eszközök állnak rendelkezésre az érzékeny anyagok, köztük a propagandában felhasználható dokumentumok és felszerelések, például zászlók megsemmisítésére.
Az Egyesült Királyság, amely 600 katonát küld a brit állampolgárok és a korábbi afgán személyzet evakuálásának segítésére, közölte, hogy a nagykövetség személyzetét a lehető legkisebbre csökkentik - ahogyan Németország is.
Dánia és Norvégia teljesen bezárja nagykövetségé
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.