Világ hvg.hu 2021. augusztus. 14. 20:31

Mazar-e-Sarif a tálibok kezén, Kabul is hamarosan eleshet

Szombaton elfoglalták a tálibok Afganisztán negyedik legnagyobb városát, Mazar-e-Sarifot és már csak tíz kilométerre vannak a fővárostól, Kabultól.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

A tálibok gyakorlatilag ellenállás nélkül hódították meg Mazar-e-Sarifot, a kormányerők kezén lévő utolsó észak-afganisztáni nagyvárost. A DW német hírportál beszámolója szerint a városban elsőként a tartományban állomásozó kormányhadsereg parancsnoksága adta meg magát, Mazar-e-Sarifban már minden középület a szélsőséges iszlamista mozgalom kezén van.

Helyi források szerint a tálibok szombaton elfoglalták Logar tartomány, ami délről határos a kabuli tartománnyal. A tálibok már Csar Aszjabnál tartanak, a körzet tíz kilométerre van Kabul külvárosától.

Dezső András: Mi a franc folyik Afganisztánban?

Az amerikaiak kénytelenek lesznek végignézni, hogy hiába ölték bele önös érdekből a világ pénzét egy nyomorult, viharvert országba, ott sehogy sem sikerült békét és stabilitást megvalósítani. Az afgán katonák és rendőrök jól képzettek, de nem hülyék, hogy egy olyan korrupt államért haljanak meg, amelyik még a fizetésüket sem akarja biztosítani - elsősorban ilyen roppant egyszerű oka van annak, miért foglalják hamarosan vissza a tálibok az egész országot.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.