Az első 200 afgán pénteken repülhet az Egyesült Államokba. Még sok tízezren várják, hogy sorra kerüljenek, mielőtt kivonulnak az országból az amerikai katonák.
Az Operation Allies Refuge (nagyjából „szövetséges menekültek művelet”) nevű akció keretében pénteken menti ki az első 200 embert Afganisztánból az Egyesült Államok – írja a Reuters. A légihíd célja azoknak az afgán állampolgároknak és családjuknak a biztonságáról gondoskodni, akik korábban amerikai alkalmazásban álltak, így okkal tarthatnak a tálibok megtorlásától. Ők egy különleges bevándorlási vízumprogram (SIV) résztvevőiként költözhetnek az Egyesült Államokba.
Közel húszezerre teszik a majd két évtizedes háború során az amerikai hadseregnek dolgozó tolmácsok, sofőrök, mérnökök, biztonsági őrök, diplomáciai kisegítők, szakácsok és egyéb szakemberek, munkások számát, amelyhez még 53 ezernyi családtag is társul. Egyelőre nem világos, hogy az USA pontosan hány ember kimenekítését tervezi, de a washingtoni védelmi minisztérium részéről mindenesetre elhangzott a százezres nagyságrend.
A SIV programot számos kritika éri a lassúsága miatt. A Reuters szerint eddig mindössze 2500 ember jelentkezését hagyták csak jóvá. A vízum kiadása a legjobb esetben is 9-12 hónapig tart, ez pedig túlságosan lassú annak fényében, hogy az amerikai katonák szeptemberrel kivonulnak az országból, miközben a korábban amerikai alkalmazásban állókra is vadászó tálibok meglepő gyorsasággal foglalnak el újabb és újabb területeket.
A halál torkában várják az USA afgán szövetségesei, hogy kimentsék őket a tálibok elől
Akár százezernyi afgán evakuálására kell felkészülnie az Afganisztánból kivonuló USA-nak, amelynek le kellene bontania a bürokratikus korlátokat. Az amerikai menedékkérelem elbírálása lassú és nehézkes, a tálibok pedig halállal fenyegetnek. Még az iraki mentőakció sem ért véget, és a dél-vietnámiak kimenekítése is ellentmondásos volt.