Világ hvg.hu/MTI 2021. július. 23. 19:26

Alaposan megnőtt tavaly az új kötelezettségszegési eljárások száma az unióban

Magyarország ellen 24 új eljárás indult az uniós jog megsértése miatt.

Elfogadta az Európai Bizottság az uniós jog alkalmazásának nyomon követéséről szóló éves jelentést. Ebben áttekintik, hogy a testület milyen lépéseket tett 2020-ban az uniós jog nyomon követése és érvényesítése érdekében, és a tagállamok milyen teljesítményt értek el az egyes szakpolitikai területeken.

Az Európai Bizottság közleményében azt írja, hogy 2020-ban a Bizottság összesen 903 új kötelezettségszegési eljárást indított.

Ez 13%-os növekedést jelent 2019-hez képest, amikor az új ügyek száma 797 volt.

2020-ban Dánia, Finnország, Írország és Hollandia esetében volt a legalacsonyabb az uniós jog nem megfelelő átültetése, illetve helytelen alkalmazása miatt indított új ügyek száma, míg a Bizottság a legtöbb új ügyet Bulgária, Olaszország, Málta és Görögország vonatkozásában indította.

A jelentés figyelembe vette a koronavírus-járvány okozta helyzetet, mely az Európai Bizottság szerint egyértelműen befolyásolta az uniós jog tagállami alkalmazását. Számos tagállam egyoldalúan exportkorlátozásokat vezetett be a gyógyszerekre, a védőeszközökre és a járvány szempontjából fontos egyéb termékre vonatkozóan, a korlátozásokat az uniós bizottság sürgős kötelezettségszegési eljárásokkal igyekezett kezelni. A környezetvédelmet, a mobilitást és a közlekedést, illetve az energiát érintő eljárások az összes új ügy felét tették ki. Az Európai Bizottság fellépett azokkal a tagállamokkal szemben, amelyek nem tartották be a tiszta levegő és ivóvíz biztosítására, az utasoknak a törölt utazások után járó készpénz-visszatérítéshez való jogára vagy a közlekedésbiztonságra vonatkozó uniós jogszabályokat.

Az uniós irányelvek késedelmes átültetéséhez kapcsolódóan az indított eljárások szintén közel fele kapcsolódott.

Az ilyen ügyek száma a 2019-es 406 esettel szemben tavaly 599-et tett ki. A késedelmes átültetéssel kapcsolatos új ügyek száma az elmúlt öt év során 2016-ban volt a legmagasabb (847). A legtöbb új ügyet az Egyesült Királysággal, Portugáliával, Belgiummal és Ciprussal szemben, a legkevesebbet pedig Dániával, Svédországgal, Írországgal, Litvániával, Máltával és Hollandiával szemben indították.

Magyarország esetében az Európai Bizottság tavaly az uniós jog megsértése miatt 24 új kötelezettségszegési eljárást indított, míg 2016-ban 45-öt, 2017-ben 24-et, 2018-ban 22-őt, 2019-ben pedig 32-őt. A folyamatban lévő ügyek száma tavaly 61 volt.

Az uniós irányelvek késedelmes átültetéséhez kapcsolódóan pedig 16 új eljárás indult Magyarországgal szemben, míg 2016-ban 36, 2017-ben 13, 2018-ban 11 és 2019-ben 17 volt.

2020-ban a kötelezettségszegési eljárások több mint fele az irányelvek késedelmes átültetéséhez kapcsolódott. Az ilyen ügyek száma jelentősen emelkedett: szemben a 2019. évi 406 esettel, 2020-ban már 599-et tett ki ezeknek az ügyeknek a száma. 2016-ban volt a legmagasabb, 847. Az időben és helyesen történő átültetés megkönnyítése érdekében a Bizottság – a korábbi gyakorlathoz hasonlóan – támogatást nyújtott a tagállamoknak útmutatók kidolgozása, témaspecifikus honlapok létrehozása, valamint a bevált módszerek szakértői megbeszélések vagy műhelytalálkozók keretében történő megosztása terén.

A késedelmes átültetéssel kapcsolatban a legtöbb új ügyet az Egyesült Királysággal, Portugáliával, Belgiummal és Ciprussal szemben, a legkevesebbet pedig Dániával, Svédországgal, Írországgal, Litvániával, Máltával és Hollandiával szemben indították.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.