Egy hírszerzési forrásokra hivatkozó dokumentum szerint 2019 novemberében a vuhani víruslabor három munkatársa is kórházban volt.
A Vuhani Virológiai Intézet (WIV) három munkatársa is kórházba került 2019 novemberében – idéz egy nemrégiben nyilvánosságra került amerikai titkosszolgálati dokumentumot a Wall Street Journal. A tájékoztató január 15-i keltezésű, és még Donald Trump elnöksége alatt állította össze a külügyminisztérium. A kórházba került kutatók tünetei e szerint az influenzára és a világjárvánnyá vált koronavírusra is egyformán hasonlítottak. Az első hivatalos koronavírusos megbetegedést egy hónappal később, december 8-án regisztrálta a kínai kormány.
A lapnak nyilatkozva a kínai külügyminisztérium azt közölte, az Egesült Államok „fújja fel” azt az elméletet, mi szerint a WIV-ből szabadult ki a Covid-19 vírus. Korábban többször tagadták már ezt, és megvádolták már az Egyesült Államokat is azzal, hogy a Maryland-i Fort Detrick katonai támazpont laborjából származik a vírus. Ezt a Wall Street Journal által idézett tudósok szerint semmi sem támasztja alá. Peking a mostani amerikai jelentésre vasárnap az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentését idézve válaszolt, ami szerint „szélsőségesen valószínűtlen”, hogy köze lenne a WIV-nek a vírus elszabadulásához.
Az amerikai kormány részéről nem kommentálták a titkosszolgálati jelentés tartalmát. Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint minden, gyakorlati szempontból hitelt érdemlő elméletet ki kellene vizsgálnia a WHO-nak, valamint nemzetközi szakértőknek. Továbbra is komoly kérdéseik vannak a járvány eredetét illetően, de a WHO vizsgálódásainak lezárultáig nem fogalmaznak meg állításokat erről. Az amerikai külügyi szóvivő, Ned Price úgy kommentálta a dokumentumot, hogy az csak a járvány eredetét illető átláthatóság hiányára fókuszál.
A kínai egészségügyi bizottság és a WIV nem kommentálta a jelentést. Shi Zhengli, a laboratórium vezetője korábban állította, hogy nincsen közük a világjárvány kitöréséhez. A Vuhanban vizsgálódó WHO-szakértőknek azt mondta, stábjuk minden egyes tagját tesztelték a vírusra, és szervezetükben nem mutatták ki annak nyomait. Ám a Wall Street Journal arra emlékeztet: ezekből az állítólagos tesztekből, valamint a szülketett eredményekből semmi sem nyilvános.
A lap azt is írja, a WIV egy holland virológusa, Mario Koopmans márciusban megerősítette az NBC News-nak nyilatkozva, hogy „talán egy vagy kettő” vuhani virológus valóban megbetegedett 2019 őszén. Koopmans szerint ez „normális”, szezonális betegség volt, aminek nem kell nagyobb jelentőséget tulajdonítani.
Egy héttel korábban 18 tudós a Sience-ben megjelent közös publikációban érvelt amellett, hogy a WHO csapata nem vizsgálta ki kellőképpen annak a lehetőségét, hogy a vuhani laborból szabadult-e ki a koronavírus, ezért további vizsgálatokra van szükség. Mint felhívják a figyelmet, a jelentés 313 oldalából mindössze 4 foglalkozik ennek a lehetőségével. A WHO szakértői jelentésének megjelenése után egyébként a szervezet elnöke, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz is azt közölte, a járvány esetleges laboratóriumi eredetéről egy teljesebb vizsgálatra van szükség.