Magyarország csatlakozott a kérdésben kiadott közös uniós nyilatkozathoz - reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) az atv.hu-nak a minszki Ryanair incidenssel kapcsolatos kérdéseinkre. Az uniós vezetők válaszlépésekről tárgyalnak Brüsszelben.
“Magyarország csatlakozott a kérdésben kiadott közös, uniós nyilatkozathoz. Ennek szövege tehát hazánk álláspontját is tükrözi” - válaszolta a KKM sajtóosztálya, miután az atv.hu megkérdezte, hogy a kormánynak, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak mi az álláspontja arról, hogy a Ryanairnek “nem tervezett leszállást” kellett végrehajtania Minszkben, és mi az álláspontja Roman Prataszevics őrizetbevételéről. Eddig semmilyen hivatalos magyar álláspontot nem ismertettek az ügyben, Orbán Viktor miniszterelnök is többször bejelentkezett hétfőn a brüsszeli útja előtt és után is, de repülőgép-incidensről egy szót sem szólt.
Mint írtuk, a fehérorosz hatóságok Minszkbe térítették el a Ryanair légitársaság Athénból Vilniuszba tartó járatát - azzal, hogy a repülőn állítólag pokolgép van -, és letartóztattatták az általuk körözött Roman Prataszevics ellenzéki személyiséget.
Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő kérésére Stefano Sannino, az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) főtitkára hétfőn azt közölte Aljakszandr Miknevics fehérorosz nagykövettel, hogy az EU megengedhetetlennek tartja egy polgári repülőgép leszállásra kényszerítését, ami veszélyeztette az utasok és a személyzet biztonságát, illetve elítéli az egyik utas, Raman Prataszevics letartóztatását. Az EU álláspontja szerint a "felháborító intézkedés" a fehérorosz hatóságok egy újabb kirívó kísérlete arra, hogy minden ellenzéki hangot elhallgattassanak. Az Európai Unió Prataszevics azonnali szabadon bocsátására szólított fel.
Az ügyről hétfő este az Európai Unió hétfői csúcstalálkozóján is tárgyalnak, szankciók bevezetéséről is dönthetnek Fehéroroszországgal szemben.
Az Európai Uniónak nagyon határozott választ kell adnia a Ryanair légitársaság járatának elfogadhatatlan, előző napi földre kényszerítésére, az Aljakszandr Lukasenka elnök vezette fehérorosz rezsimnek ugyanis meg kell értenie, hogy az ilyen cselekedeteknek komoly következményei vannak” - jelentette ki az MTI szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben a tanácskozás előtt.
Hangsúlyozta, hogy a tagállami vezetők szankciók bevezetésének lehetőségéről fognak tárgyalni a vasárnapi incidens felelőseivel, a fehérorosz légi ágazat illetékeseivel, illetve mindazokkal szemben, akik a "fehérorosz rezsimet anyagilag támogatják".
Elmondása szerint a mintegy hárommilliárd eurós, Fehéroroszág támogatására szánt uniós beruházási és gazdasági csomag teljes összege mindaddig befagyasztva marad, amíg az ország nem indul el a demokrácia útján. Az unió mindaddig nyomást fog gyakorolni Minszkre, amíg nem tartja tiszteletben a média és a véleménynyilvánítás jogának szabadságát - tette hozzá az uniós bizottság elnöke.
Angela Merkel német kancellár is a szankciós lista bővítéséről beszélt, illetve arról, hogy meg kell fontolni a Belavia fehérorosz légitársaság uniós repülési engedélyének felfüggesztését.
A német kancellár az incidens nemzetközi kivizsgálást sürgette, és leszögezte: a fehérorosz ellenzéki aktivistát azonnal szabadon kell bocsátani.
Gitanas Nauséda litván elnök érkezésekor kijelentette: az incidens "példátlan cselekedet" volt a fehérorosz vezetés részéről, ami kimerítette az állami terrorizmus fogalmát. "Az esetet elítélő nyilatkozattételek ideje lejárt, az Európai Uniónak konkrét intézkedéseket kell hoznia, hogy megállítsa a rendkívül veszélyes fehérorosz rezsim viselkedését" - fogalmazott. Véleménye szerint az EU légterének lezárására van szükség a fehérorosz légijáratok elött, illetve arra, hogy az EU nyilvánítsa "nem biztonságosnak" Fehéroroszország légterét.