A Rómer Flóris Terv keretében újítják fel az erdélyi templomot.
Magyarország a Kárpát-medencei magyar műemlékek megmentését célzó Rómer Flóris Terv keretében biztosítja az erdélyi Tacs XVIII. században épült református templomának helyreállítását – közölte a Teleki László Alapítvány.
A Beszterce-Naszód megyei, túlnyomórészt magyarok lakta település református templomának tornya április 17-én este omlott le, az eset során senki sem sérült meg. Az értékes famennyezetet sikerült kimenteni a rossz állapotú épületből.
A Rómer Flóris Tervet lebonyolító Teleki László Alapítvány közleményében emlékeztet, a 18. században épült templom évek óta használaton kívül állt. A helyi reformátusok megvásárolták a korábban a szászok által emelt evangélikus templomot és parókiát, felújították, és immár azt használják. Eredeti templomuk korábban is szenvedett már el károkat, és statikai problémák miatt le kellett mondani a felújításáról.
Az 1711-ben készült kazettás famennyezet azonban rendkívül értékes, ezért azt lebontották, a festetlen részeket portalanították, a mennyezetet fertőtlenítették, elraktározták.
A közlemény szerint a helyi reformátusokkal egyetértésben a felújítás után a famennyezetet áthelyezik az egykori evangélikus templomba.
Székely Szabolcs tacsi lelkipásztor a templomtorony leomlása után elmondta, az orgonát és a harangokat még 2007-ben átszállították az új templomba. Oda viszik át az 1905-ben készített szószékkoronát, a Mózes-széket és a papné padját is. Székely hozzátette, hogy jelenleg az új templom régi tornya is felújításra szorul, a szükséges engedélyeket várják a munkálatok elkezdéséhez.