Szlovéniának már nem jutott abból a vakcina-mennyiségből, amit szolidaritási alapon oszt szét az EU, de az AstraZeneca sem szállít annyit az országnak, amennyit lekötöttek. Horvátországban viszont nyárra beolthatják a lakosság felét az extra adag Pfizer-vakcinának hála.
Horvátország június végéig beolthatja a felnőtt lakosság felét – jelentette ki Vili Beros egészségügyi miniszter a válságstáb pénteki sajtótájékoztatóján, utalva arra, hogy Zágráb szolidaritási alapon további 747 459 adag Pfizer-vakcinát kap az Európai Uniótól.
A 4 milliós Horvátország az AstraZeneca oltóanyagából rendelt a legtöbbet, összesen 2,7 millió adagot. A brit-svéd vakcinagyártó cég azonban nem szállította le időben a lekötött mennyiséget, valamint csökkentette a mennyiséget is. A Pfizer/BioNTech védőoltásai nélkül Horvátország a lakosság mindössze 36 százalékát tudta volna beoltani a nyárig.
Horvátországhoz hasonlóan járt Szlovénia is, amely szintén az AstraZeneca vakcinájából rendelt a legtöbbet, és nem hívta le a számára elérhető összes Pfizer/BioNTech-vakcinát az Európai Uniótól. Emiatt emiatt is indítanak alkotmányos felelősségrevonási eljárást Janez Jansa kormányfő ellen – erről pénteken tettek bejelentést sajtótájékoztatójukon az ellenzéki pártok. Jansa az uniós döntést a vakcinák szolidaritási alapon történő szétosztásáról azzal kommentálta: a 10 millióból nem csak 3 millió adag Pfizer-vakcinát, hanem 5-öt kellett volna elosztani a rászoruló országok között.
Horvátországban az elmúlt napon 2362 új fertőzöttet azonosítottak és 29-en haltak bele a Covid-19 szövődményeibe. A nagyjából 2 milliós Szlovéniában péntekre 1169 új fertőzöttet találtak és 9-en haltak meg.