Az orosz külügyminiszter szerint Moszkvának már nincsenek kapcsolatai az Európai Unióval, csak egyes országokkal.
Nincsenek kapcsolatok Moszkva és az Európai Unió között, Brüsszel egyoldalú lépéseivel megsemmisítette őket – jelentette ki kedden Pekingben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután tárgyalt Vang Ji kínai kollégájával.
Ha Európa ezeket a kapcsolatokat megszakította, egyszerűen megsemmisítve az összes mechanizmust, amely éveken át jött létre – és partnereink csak egyes európai országok maradtak, amelyek azt akarják, hogy nemzeti érdekeik vezéreljék őket – akkor ez bizonyára objektíven ahhoz vezet, hogy kapcsolataink Kínával gyorsabban fejlődnek
– fogalmazott Lavrov.
Az orosz külügyminiszter szerint Moszkvának nincsenek kapcsolatai az Európai Unióval, mint szervezettel, "a viszony teljes infrastruktúrája" megsemmisült Brüsszel egyoldalú döntéseivel. Az orosz külügyminiszter hozzátette, hogy ha az Európai Unió célszerűnek tartja majd felszámolni ezt az anomáliát az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokban, Moszkva kész lesz erre az egyenjogúság és az érdekek egyensúlya alapján.
Míg Lavrov szerint nincsenek kapcsolatok, addig Charles Michel, az Európai Unió tagállamainak vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke szerint ezek inkább mélyponton vannak, úgy gondolja, jelenleg sok területen súlyosak a nézeteltérések a felek között. Michel hétfőn azt közölte Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy az EU álláspontja az, hogy az Oroszországgal fennálló kapcsolatok csak akkor javíthatók, ha tartós előrelépés történik olyan kérdésekben, mint a minszki megállapodások végrehajtása, a tagállamok elleni hibrid és kibertámadások leállítása, valamint az emberi jogok tiszteletben tartása.
A beszélgetés során felvetődött Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus ügye. Ezzel kapcsolatban Charles Michel megismételte az EU korábbi felszólítását, amely szerint az orosz hatóságoknak szabadon kell engedniük az ellenzéki politikust, és átlátható vizsgálatot kell folytatniuk az ellene elkövetett mérgezéses merényletkísérlet feltárására.
Putyin Oroszországa: mérgező bogyók és megalázó bosszúk
Napról napra romlik a Nyugat és Oroszország viszonya: az EU és az USA újabb szankciókat léptet életbe Moszkva ellen, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig felvetette annak a lehetőségét is, hogy országa megszakítja az unióhoz fűződő kapcsolatait. Úgy tűnik, egyre közelebb kerül a világ egy többször ismételgetett fenyegetés beváltásához.
Hónapról hónapra romlik az unió és Oroszország viszonya. Az EU március 12-én jelentette be, hogy az Európai Unió Tanácsa további hat hónapra, szeptember 15-ig meghosszabbította az Ukrajna területi egységét, önállósodását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető cselekményekért felelősekkel szemben bevezetett szankciókat Oroszországgal szemben.
A két fél kapcsolatát a legjobban a Lavrov–Borrell-találkozó illusztrálja, ami még februárban történt: miközben az EU-t képviselő külügyi főképviselője Alekszej Navalnij ellenzéki vezető bebörtönzése ellenére is próbálkozott barátkozni Szergej Lavrov külügyminiszterrel – nagy eredménynek nevezte például a Szputnyik V koronavírus-vakcinával elért sikereket – az orosz külügyminiszter megbízhatatlan partnernek nevezte az uniót, majd „kulturális arroganciával” vádolta az EU-t.
Moszkva úgy alázza az EU-t, hogy nem is ez állna érdekében
Oroszországban napok óta az az egyik kedvenc témája a rezsimpárti médiának, hogy miképpen mosta fel a padlót Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Josep Borrellel, az EU külügyi főképviselőjével. Nem kizárt azonban, hogy a diadal pirruszi győzelemként vonul be Brüsszel és Moszkva kapcsolatának történetébe: nem biztos ugyanis, hogy jó ötlet megalázni azt, aki még párbeszédet akar folytatni Oroszországgal.