Eddig hétfő este volt a legaktívabb a tűzhányó.
Egy német szakértő szerint hétfő este olyan hevesen tört ki az Etna, amilyet még azok a tudósok is ritkán láttak, akik évtizedek óta foglalkoznak vulkánokkal. Az olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet munkatársát, Boris Behnckét az Euronews idézte.
Did I call the 20-21 February paroxysm of #Etna "incredibly powerful"? Well, its successor, in the night of 22-23 February, was MUCH more powerful. Subplinian eruption column seen from home, Tremestieri Etneo, 23 February 2021, about 01:00h local time pic.twitter.com/9OEHdhtlyL
— Boris Behncke (@etnaboris) February 23, 2021
#Etna on the evening of 24 February 2021: INGV staff performing multiparameter measurements during the latest paroxysm https://t.co/Qvl9NGFilh
— Boris Behncke (@etnaboris) February 25, 2021
A szicíliai tűzhányó – amely 3350 méteres magasságával Európa legmagasabb aktív vulkánja – a közelmúltban február 16-án tört ki először, s azóta több, az elsőnél hevesebb kitörést figyeltek meg a vulkanológusok. Személyi sérülésről, károkról azonban egyelőre nem érkezett jelentés.
Az Időkép csütörtökön azt írta, hogy a vulgán eddig hozzávetőlegesen 20 kilotonna kén-dioxidot pumpált Európa légkörébe, a kénfelhőt pedig Magyarországig is elhozta a szél.
(Nyitóképünk a Cataniához közeli Milóban készült február 21-én.)