Világ MTI / hvg.hu 2021. február. 15. 06:04

Lemondott a perui külügyminiszter, miután kiderült, hogy soron kívül kapott koronavírus elleni oltást

A perui kormány egészségügyi minisztere is hasonló botrány miatt távozott.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Lemondott tisztségéről vasárnap a perui külügyminiszter, Elizabeth Astete, miután elismerte, hogy januárban soron kívül beoltották a koronavírus ellen. A volt egészségügyi miniszter után ő a perui kormány második minisztere, aki ilyen botrány miatt távozik posztjáról.

Francisco Sagasti, az ideiglenes államfő a Twitteren azt írta, hogy megkapta Astete lemondását, és elfogadta. Magyarázatképpen hozzáfűzte, a miniszter lemondása azzal áll összefüggésben, hogy olyan vakcinával oltották be, amelyet a járvánnyal foglalkozó kutatócsoport számára tartottak fenn vizsgálati célokra.

A latin-amerikai országban két nappal korábban Oscar Ugarte személyében beiktatták Peru ötödik egészségügyi miniszterét a koronavírus-járvány tavaly év eleji kitörése óta. Ugarte elődje, Pilar Mazzetti pénteken mondott le tisztségéről egy oltási botrány nyomán. Értesülések szerint azért távozott, mert Martín Vizcarra korrupcióval vádolt elnök titokban beadatta magának a kínai oltást néhány nappal azelőtt, hogy november 10-én a perui parlament alkotmányos vádeljárás keretében megszavazta elmozdítását hivatalából. Akkor még egyetlen vakcina alkalmazása sem volt engedélyezett az országban.

Vizcarra azzal védekezett, hogy "bátor döntést hozott", és a 12 ezer önkéntes egyikeként vállalta a Sinopharm oltásának tesztelését.

A 32 milliós országban eddig 1 220 748 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 43 255-en hunytak el a betegségben. A kórházakban rekordszámú, több mint 14 100 beteget kezelnek. Az oltási kampány kedden kezdődött, miután megérkezett a kínai Sinopharm 300 ezer adag vakcinája.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?