Az amerikai lap szerkesztőségi vezércikke arra hívja fel a figyelmet, hogy Trumpék megpróbálhatják megállítani vagy hitelteleníteni a levélszavazatok összeszámlálását, de igyekezetüket el kell utasítani.
A választások után a legtöbb államban még lázasan számolják a voksokat, az elemzők pedig próbálják megjósolni a győztest, az egyik vezető amerikai lap azonban arra figyelmeztet, hogy az eredményt csak akkor szabad nyilvánosságra hozni, ha már az utolsó szavazatról is tudni, hogy kire adták le. A Washington Post frissiben született vezércikke azt hangsúlyozza, hogy a dolgok jelen állása szerint még egy darabig nem derül ki, hogy Trump vagy Biden lesz-e a befutó. Több közép-nyugati államban ugyanis még napokig tarthat, amíg számba veszik a levélben beérkezett voksokat. Addig pedig meg kell őrizni a nyugalmat és a türelmet, és el kell utasítani minden próbálkozást az elnök vagy a republikánusok részéről – mármint hogy megállítsák vagy hiteltelenítsék az összeszámlálást.
Gergely Márton: A Joe, a rossz és a csúf
Biden megválasztása nem gyógymód Amerikai bajaira, csak sebtapasz, Trump újraválasztása esetén pedig az a kérdés, mi lesz szakadék szélén álló Egyesült Államokkal. Vélemény.
Az eddigi adatok azt mutatják, hogy a Fehér Ház lakója viszonylag jól szerepelt olyan billegő államokban, mint Florida, Észak-Karolina és Texas. De még messze van attól, hogy elérje a 270 elektor támogatását. Biden viszont vezet Arizonában, amely eddig a másik oldalé volt. Viszont Trump hiába mondogatja, hogy az lesz a döntő, ami Michiganben, Wisconsinban és Pennsylvaniában kialakul ma reggelre, ezt semmilyen precedens vagy jogi tényező nem támasztja alá. Persze az vezérli, hogy a levélszavazatok túlnyomó része nagy valószínűséggel a demokratáknak jut. De a három államban összesen 6,5 millióan járultak előzetesen az urnákhoz, ezért egyáltalán nem lenne meglepő, ha ma nem derülne ki az eloszlásuk.
Bejött a papírforma, fogalmunk sincs, ki lesz a következő amerikai elnök
Úristen, mi történik itt - gondolhatják most sokan, amikor ránéznek az amerikai elnökválasztás állására. Pedig a válasz az: pontosan az történik, ami a legvalószínűbb forgatókönyv volt. Nagyokat nem borult a papírforma, annyival látunk tisztábban, hogy Joe Biden nem arat földrengésszerű győzelmet, és maradt nagyjából nyolc hely, ahonnan még nem tudunk végeredményt hirdetni, amíg nem számolják össze a levélszavazatokat.
Az elnök persze azt bizonygatta, hogy ez a rendszer manipulációra ad lehetőséget, főleg olyan államokban, amelyek akkor is számításba veszik a postán küldött több mint 100 millió voksot, ha azok a választás napja után futnak be. Bár két napja azt twittelte, hogy a kérdés miatt utcai zavargások várhatóak Ha lesznek, azokért Trumpra hárul a felelősség.
Előzetesen az elnöki kampánystáb jelezte, hogy bírósághoz kíván fordulni a szavazatok összesítésének leállítására, illetve lelassítására, ami arra utal, hogy nem bízott a törvényes győzelemben. A Legfelsőbb Bíróság azonban úgy határozott, hogy egyelőre nem avatkozik bele a kérdésbe. A kormánypártnak ugyanakkor nem kellene bujtogatnia az elnököt, hogy az megszakítsa a jogszerűen kitöltött szavazatok megszámlálását, illetve hogy bármi kétséget ébresszen az eredmény iránt. A Republikánus Pártnak az amerikai demokráciát kell támogatnia, nem pedig Trumpot, aki azzal fenyegetőzik, hogy aláássa a jogállamot - írja friss szerkesztőségi vezércikkében Washington Post.
Az elnök mellett Amerikát is választanak maguknak Trump és Biden szavazói
Markánsan eltérő jövőt kínál a szavazóknak Donald Trump és Joe Biden, bár az előbbi spórol a konkrétumokkal, az utóbbi pedig tesz néhány beválthatatlan ígéretet is.