2020. november. 01. 22:10 MTI Utolsó frissítés: 2020. november. 02. 13:48 Világ

Nyert a grúz kormánypárt, de az ellenzék szerint csalással

A kormánypárt nyerte meg a szombaton tartott grúziai parlamenti választásokat, megerősítve hatalmát a majdnem végleges eredmények alapján. Az ellenzék közölte, hogy nem ismeri el a választások eredményét, és állandó tiltakozó megmozdulásokat szervez.

A grúz központi választási bizottság vasárnap közölte, hogy a szavazatok 99 százalékának feldolgozása alapján a kormányzó Georgiai Álom párt a voksok 48,07 százalékát, a legnagyobb ellenzéki párt, az Egyesült Nemzeti Mozgalom (UNM) pedig 27,12 százalékát kapta a szombati parlamenti választásokat, és több ellenzéki pártnak is sikerült átlépni a parlamentbe jutáshoz szükséges 1 százalékos küszöböt.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint a választásokon valódi verseny volt és általánosan betartották az alapvető szabadságjogokat. 

Az ellenzék, amely szerint a választást elcsalták, bejelentette, hogy mindaddig tüntet, amíg új választásokat nem írnak ki. "Nem ismerjük el a választások eredményét, és új választások kiírását követeljük" - mondta Nika Melia, az UNM egyik vezetője. Az ellenzéki tiltakozás vasárnap kezdődött, egy hét múlva újabb megmozdulást terveznek és nem zárták ki az új parlament bojkottját sem. Az ellenzék szavazatvásárlással, a választók és helyi megfigyelők megfélemlítésével, valamint a szavazatszámláláskor elkövetett erőszakos cselekményekkel vádolja a kormánypártot.

Az ország leggazdagabb embere, a Bizdina Ivanisvili milliárdos üzletember által alapított Georgia Álom közölte, hogy elegendő szavazatot kapott ahhoz, hogy egyedül is kormányt alakíthasson. "Semmi kétség, hogy mi nyertünk" - mondta újságíróknak Irakli Kobahidze, a párt végrehajtó titkára. A több mint 30 ellenzéki pártot tömörítő Egyesült Nemzeti Mozgalom még pénteken közölte, hogy nem lép koalícióra a kormánypárttal a választás után.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.