Az ország ellen rendelt fegyverembargó lejárt, de Mohamed Dzsavád Zaríf szerint ez nem azt jelenti, hogy elkezdenek fegyvert venni.
Iránnak nem áll szándékában fegyverkezési versenyt indítani a Perzsa-öbölben az ENSZ-embargó lejártával - jelentette ki Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter (képünkön balra) kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) online tartott ülésén.
A Perzsa-öbölben kialakult helyzet megvitatását szolgáló ülést Oroszország kezdeményezte, azon Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elnökölt.
Irán vasárnap jelentette ki, hogy lejárt az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2231-es számú határozata alapján ellene elrendelt fegyverembargó.
Az iráni tárcavezető egyben köszönetét fejezte ki a ENSZ BT tagjai túlnyomó többségének, amiért meghiúsították az Egyesült Államok próbálkozásait, hogy "megölje" az úgynevezett atomalkut és fenntartsa a testület 2231-es számú határozata alapján Irán ellen elrendelt fegyverembargót.
Az embargó 2020. október 18-i lejártáról 2015-ben született megállapodás az Irán, valamint az ENSZ BT öt állandó tagállama, tehát az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Kína és Németország között létrejött atomalku részeként.
A 2015-ben megkötött atomalku leglényegesebb pontja, hogy Irán az ellene foganatosított nemzetközi szankciók feloldásáért cserébe garantálja: nukleáris programja csakis békés célokat szolgál, annak keretében nem készít atombombát.
Donald Trump amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan felmondta a szerződést, arra hivatkozva, hogy nem tartalmaz elegendő garanciát annak megakadályozására, hogy Irán atombombára tegyen szert. Idén augusztusban pedig megpróbálta rábírni a Biztonsági Tanácsot, hogy hosszabbítsa meg a fegyverembargó érvényét, továbbá, hogy vessék ki Iránnal szemben azokat a nemzetközi büntetőintézkedéseket is, amelyek az atomalku előtt érvényben voltak. Washington próbálkozása azonban nem járt sikerrel.
Az amerikai külügyminiszter vasárnap bejelentette, hogy országa továbbra is szankcionálja a fegyvereladást Iránnak.