Világ hvg.hu 2020. július. 31. 05:13

Élesen támadta Obama Trumpot a volt polgárjogi harcos temetésén

A volt amerikai elnök a választójog erősítésére és faji egyenlőségre szólított fel a John Lewis képviselő temetésén elmondott beszédében.

Az afroamerikai John Lewis demokrata párti képviselő és polgárjogi harcos volt. Két héttel ezelőtt, 80 éves korában hunyt el rákbetegségben. Hat napon keresztül tartott a búcsúztatása, felravatalozták a többi között Washingtonban, a Capitolium dísztermében, majd csütörtökön, többórás szertartás keretében vettek tőle végső búcsút az atlantai Ebenezer templomban. A híres templomban, ahol annak idején Martin Luther King prédikált, a szertartáson részt vett és beszédet mondott Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke, valamint három volt elnök is, Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama.

Obama gyászbeszédében éles támadást intézett Donald Trump hivatalban lévő elnök és kormányzata ellen. A Politico szerint a volt elnök 2017 óta a legerőteljesebb politikai beszédét mondta el. Bírálta a jelenlegi kormányzat több lépését, köztük azt, hogy a kormányzat szövetségi rendfenntartó erőket irányított néhány amerikai nagyvárosba az erőszakos bűncselekmények megfékezésére. Obama szerint a rendfenntartókat békés tüntetők ellen vezényelték ki.

A volt elnök úgy vélte: „azok, akik most hatalmon vannak, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy elbátortalanítsák az embereket a szavazástól”. A „megszorító törvények” szerinte megnehezítik a kisebbségek és a diákok választási regisztrációját, valamint meggyengítik a postai szolgáltatásokat, amelyek a levélben történő szavazás voksait juttatják el a választási bizottságokhoz. Elemzők emlékeztettek arra: az amerikai választási törvényeken a Trump-kormányzat idején nem változtattak, ez kongresszusi szavazás nélkül nem is lenne lehetséges.

Akárhogy is szeretné Trump, a saját pártja sem engedi, hogy elhalasszák a választást

Donald Trump szerint annyi ideig kellene elhalasztani a választást, amíg az emberek nem tudnak megfelelően és biztonságosan voksolni. A halasztáshoz kétpárti megállapodásra lenne szükség, ennek az esélye jelenleg elhanyagolható.

Obama új választási törvényt sürgetett, a novemberi választásokra több szavazóhelyiséget javasolt, a választás napjának nemzeti ünneppé és ezzel munkaszüneti nappá nyilvánítását szorgalmazta.

A választási folyamatot érintő változtatások mellett mély és átfogó politikai változtatásokat is sürgetett, köztük az obstrukció intézményének megszüntetését a szenátusban, vagy a szövetségi főváros, Washington és Puerto Rico teljes jogú képviseletét a szövetségi kongresszusban. Ez azt is jelentené, hogy tagállamként ismerik el Washingtont, illetve Puerto Ricót, amely jelenleg az Egyesült Államok társult állama.

Mintegy 40 perces beszédében a volt elnök elismerte: minden bizonnyal sokan talán úgy érzik, hogy egy gyászbeszédben nem kellene belevetnie magát a politikába.

Hirdetés