Az őszinte nyilvános vita és a békés párbeszéd segíthet szilárd és tartós békét teremteni az amerikai társadalomban, biztonságot, esélyegyenlőséget és méltóságot mindenki számára – írta David Cornstein.
Közleményt adott ki az Egyesült Államok budapesti nagykövete a George Floyd halála után kialakult helyzetről. David Cornstein úgy látja, hogy a férfi értelmetlen halála „átütő erővel emlékeztet minket arra a hosszú küzdelemre, amelyet az Egyesült Államok állampolgárainak egyenlőségéért folytat – nők és férfiak, feketék, fehérek vagy barnabőrűek, gazdagok és szegények egyenlőségéért”.
A nagykövet szerint „a létező egyenlőtlenségeket, legalábbis részben, azzal kell elkezdenünk orvosolni, hogy bíróság elé állítjuk az elkövetőket. A bűnösök felelősségre vonása már megkezdődött Minneapolisban.”
Úgy fogalmazott:
amerikai állampolgárként és régi New York-i lakosként fájdalmas látnom, hogy még mindig létezik igazságtalanság nagyszerű országunkban, és hogy a rasszizmus még mindig társadalmi probléma az Egyesült Államokban. Az is bánt, hogy az USA-ban sokan békés párbeszéd helyett az erőszakhoz folyamodnak.
Cornstein kijelentette: „Minden élet elvesztése tragédia. Legyen az rendőrségi brutalitás áldozata vagy egy rendőrtiszt, aki mások védelmezése közben veszíti életét, vagy egy békés tüntető, akinek azért kell meghalnia, mert mások erőszakot alkalmaznak: mindannyian arra emlékeztetnek minket, hogy a szélsőségesség nem megoldás semmire. A reményt azonban nem adhatjuk, és nem is adjuk fel.”
Az égő kanócra öntöttek egy hordó olajat az USA-ban
„Az egyik emberem odajött hozzám, és azt mondta: Elnök úr, megpróbálták elkapni Oroszországgal, de az nem igazán működött. Nem jártak sikerrel. Aztán az alkotmányos felelősségre vonás volt a kacsa. Ez pedig most az új kacsájuk" - mondta Donald Trump amerikai elnök február végén a koronavírusra utalva.
A nagykövet idézte Martin Luther Kinget, aki „ékesszólóan beszélt arról a közös erőfeszítésünkről, hogy egyre magasabbra törjünk." Számtalanszor elmondta: „Az erkölcsi világegyetem íve hosszú, ám az igazság felé hajlik.”
Hozzátette még: „alapvető szabadságjogaink teszik az Egyesült Államokat nyitott nemzetté. Ma még kevésbé próbáljuk elrejteni a társadalmunk előtt tornyosuló kihívásokat a világ elől. Ellenkezőleg, pontosan az őszinte nyilvános vita és a békés párbeszéd az, ami segít nekünk abban, hogy szilárd és tartós békét teremtsünk az amerikai társadalomban, csakúgy, mint biztonságot, esélyegyenlőséget és méltóságot mindenki számára.”