Kanada miniszterelnökétől azt kérdezték, hogy mi a véleménye arról, ahogyan Donald Trump a zavargásokat kezeli.
Az újságíró azzal a megállapítással kezdte, hogy Justin Trudeau mindeddig nem osztotta meg a véleményét Egyesült Államokban George Floyd május 25-i halála után kialakult helyzetről. De most, hogy az elnök a katonaság bevezetésével fenyegetett a tüntetők ellen, és hogy könnygázzal oszlattak fel egy demonstrációt a washingtoni rendőrök, hogy Donald Trump egy templom előtt fotózkodhasson, van-e mondanivalója, üzen-e valamit? – kérdezte.
Az általában kapásból válaszoló kanadai miniszterelnök pedig most mintha nem találta volna a szavakat. Huszonegy másodperces csend után kezdett bele a válaszába, ám nem nevezte néven az amerikai elnököt, csupán általánosságban beszélt.
„Mindannyian elszörnyedve és döbbenten szembesülünk azzal, ami az Egyesült Államokban történik. Az emberek egyesítésének van itt az ideje, de meghallgatásuknak is, és hogy megtudjuk, miféle igazságtalanságok történnek a haladás dacára évek, évtizedek óta” – mondta végül.
Azt is hozzátette: nekik, kanadaiaknak is fel kell ismerniük, hogy ők maguk is hasonló kihívásokkal küzdenek, náluk is létezik a rendszerszintű diszkrimináció. „Látnunk kell, hogy így van, és nemcsak nekünk, a kormánynak, amelynek lépnie kell emiatt. Hanem kanadaiként is. Szövetségesekké kell válnunk a megkülönböztetés ellen.”
Az égő kanócra öntöttek egy hordó olajat az USA-ban
„Az amerikai társadalom már George Floyd halála előtt is robbanásközeli állapotban volt a koronavírus okozta válság miatt, az afroamerikai férfi megölése pedig úgy tűnik, hogy az utolsó lökést adta meg az elégedetlenkedő tömegnek. De mi vezetett idáig?
Több kanadai nagyvárosban rokonszenvező tüntetések voltak az Egyesült Államokban demonstrálókkal, akik azért vonultak az utcákra, mert felháborodtak az afroamerikai George Floyd halála miatt, amelyet brutális rendőri túlkapás okozott. A tüntetések azután sok helyütt zavargásokba, fosztogatásokba torkolltak, és napok óta tartanak.
Trump hétfőn közölte, hogy ha a tagállamok kormányzói képtelenek rendet teremteni, akkor – mint mondta – „én fogom felvonultatni az Egyesült Államok katonaságát, és gyorsan megoldom a problémáikat”.