Világ MTI / hvg.hu 2020. május. 21. 19:50

Népirtás fenyegeti az amazonasi őslakosokat egy neves aktivista szerint

Nagy az esélye a katasztrófának Sebastiao Salgado, az Unicef jószolgálati nagykövete szerint, és ebben komoly szerepe van Jair Bolsonaro elnöknek.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Népirtás veszélye fenyegeti az Amazonas vidékén élő őslakosokat, amennyiben a brazil kormány nem tesz többet a védelmükben a koronavírus-járvánnyal szemben – mondta Sebastiao Salgado világhírű brazil szociofotográfus, fotóriporter és aktivista, az ENSZ Gyermekalapjának (Unicef) jószolgálati nagykövete az AFP francia hírügynökségnek csütörtökön. Saldago úgy vélekedett, hogy cserben hagyták az őslakosokat.

Mivel aranyásók, favágók, földművesek és vallási szekták hatolnak be területeikre, nagy a kockázata annak, hogy a koronavírus megfertőzi az őslakosokat is

– nyilatkozta, hozzátéve, hogy igen nagy az esélye a katasztrófának, és egyáltalán nem túlzás ezzel összefüggésben népirtásról beszélni. 

Népirtás ugyanis egy népcsoport, illetve kultúrája megsemmisítése

– fogalmazott. Meglátása szerint a jelenlegi brazil kormány politikája éppen egy ilyen katasztrófa felé visz. Salgado különösen Jair Bolsonaro szélsőjobboldali elnököt bírálta a koronavírus-járvány kezelését illetően. Bolsonaro a járvány kitörése óta ugyanis többször is elbagatellizálta a helyzet súlyosságát, volt, hogy "kis meghűlésnek" nevezte az új koronavírus okozta Covid-19-betegséget, és következetesen ellenállt a szigorúbb korlátozások bevezetésének, a gazdaság újraindulását sürgetve. A környezetvédelmi aktivista szerint az elnök a hivatalba lépése óta "száz százalékig az őslakosok ellen" dolgozott. Salgado nehezményezte azt is, hogy Brazília nem rendelkezik megfelelő egészségügyi ellátórendszerrel egy ilyen vészhelyzethez.

Ha a vírus eljut az őserdőbe, nincsenek megfelelő eszközök arra, hogy segítséget lehessen nyújtani. A távolságok óriásiak, a készletek pedig csekélyek

– hangsúlyozta. Salgado egyébként a környezetszennyezés termékének nevezte a koronavírus teremtette válságot, amely a város-vidék ellentétben is megjelenik. Úgy fogalmazott, hogy a városban élő emberek földönkívüliekké váltak:

Aki Párizsban él, az nem él Franciaországban, aki Rióban él, az nem él Brazíliában. Mindent tönkreteszünk, hogy a városban élhessünk.

A 76 éves fotós májusban petíciót indított, amelyben sürgős intézkedésekre szólította fel Bolsonarót az őslakosok védelmében. A kezdeményezést olyan hírességek támogatják, mint Brad Pitt amerikai színész, Paul McCartney brit zenész és Madonna amerikai énekesnő.

A brazil őslakos népek egyesülete szerint a koronavírus eddig 40 őslakos közösségbe jutott el, több mint 530 az azonosított fertőzöttek száma és mintegy százan haltak bele a fertőzés okozta betegségbe eddig. A Latin-Amerika legnagyobb és 210 milliós lakossal legnépesebb országában becslések szerint mintegy 800 ezer őslakos él 300 etnikai csoportban. Brazília a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem adatai szerint harmadik helyen áll a világon a fertőzöttek és hatodik helyen a halottak számát tekintve. Eddig 291 579 fertőzöttet regisztráltak, akik közül 18 859-en haltak bele a Covid-19-betegségbe.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.