Országosan lefelé ível a járványgörbe, a legsúlyosabban érintett tartományban azonban ismét emelkedik az újonnan fertőzöttek száma.
Egy nap alatt 153-mal emelkedett a koronavírus-járvány áldozatainak száma Olaszországban a polgári védelem szombat esti adatai szerint, így elérte a 31 763-at. Az elhunytak száma csökkent az egy nappal ezelőtti 242-höz képest. Az aktív fertőzöttek száma több mint 1800-zal csökkent a korábbi több mint 4000 után, és elérte a 70 187-et. Közülük valamivel több mint 10 ezren vannak kórházban, az intenzív osztályon ápoltak száma 775-re csökkent.
A gyógyultak száma túllépte a 122 ezret. A gyógyultakat és a halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma elérte a 224 760-t.
A gócpontnak számító Lombardiában is jelentősen csökkent az egy nap alatt elhunytak száma: 39 volt a korábbi 115-hoz képest.
A huszonnégy óra alatt kiszűrt fertőzötteké viszont 399-re emelkedett az egy nappal ezelőtti 229 után. A tíz milliós tartományban 84 ezer fölött van a diagnosztizált fertőzöttek száma, az elhunytaké meghaladta a 15 ezret.
Hétfőtől újraindul az élet Olaszországban, több mint két hónap után engedély nélkül lehet mozogni, közlekedni, június 3-ig egyelőre csak a tartományokon belül. Engedélyezett lesz a barátok közötti találkozás, de a csoportosulás elkerülésével. Megnyitják a kereskedelmet, vendéglátást, szállodákat, piacokat, játszótereket, strandokat, múzeumokat és templomokat is. Kötelező lesz a szájmaszk használata, többek között az üzletekben, a tömegközlekedési eszközökön, a taxikban, valamint a strandok és a szállodák közös tereiben is. Fel lehet keresni a hétvégi házakat, kötelező lesz a helyfoglalás a múzeumokban és strandokon is, amelyeknek tizennégy napig meg kell őrizni a vendégek névsorát. Nem engedélyezettek a büféasztalok, a kávéházakban és a fodrászatokban a közös újságok olvasása, készpénz helyett kártyahasználatot szorgalmaznak.
A római kormány legalább egy méterben szabta meg az emberek közti biztonsági távolságot, amit helyszűke miatt számos üzlethelység, presszó, fodrászat nem tud garantálni. Az óvintézkedéseket betartó munkaadókat nem terheli polgári és büntetőjogi felelősség az alkalmaztottak vagy vendégek esetleges fertőződése esetén, a szabálysértőket 400-tól 3000 euróig terjedő bírsággal sújthatják.
A nagyjából 350 ezer olaszországi kereskedelmi, vendéglátási, idegenforgalmi, szolgáltatási vállalkozást tömörítő Confesercenti adatai szerint tíz üzlethelységből hétfőtől csak hat fog újranyitni. A több hetes bevételkiesés miatt nem minden vállalkozás képes újraindulni a fertőtlenítés, valamint az óvintézkedések költségeit is kifizetve. Az olasz szállodások szövetsége úgy számolta, hogy külföldi turisták nélkül hatvan százalékkal esik vissza a szállodák forgalma.
Nehezebb az újraindulás, mint a zárás volt”
– nyilatkozta Giuseppe Conte olasz kormányfő. A kormányközeli La Repubblica napilap úgy látta, az olaszok „szegényen, magukra hagyottan és dühödten” lépnek ki a karanténból. Róma főpolgármestere Virginia Raggi, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kormánypárt politikusa szerint a városokat „társadalmi forradalom” fenyegeti.
A járványgörbe alakulását naponta és tartományok szerint ellenőrzik, esetleges erősödés esetén ismét szigorítják az óvintézkedéseket.