Az országban javult a helyzet, a vírus mindinkább visszaszorul. A napi halálozások száma többheti mélypontra süllyedt.
Hozzávetőleg 1,8 millió ember – a 83 milliós Németország lakosságának 2,1 százaléka – fertőződhetett meg az új koronavírussal május elejéig. Ezt állapította meg a kutatás, amelyet közösen szervezett a bonni egyetemi klinika virológiai, illetve klinikai kémiai és farmakológiai intézete.
A bonni kutatók a járvány első helyi gócában, a németországi Vuhannak is nevezett Heinsberg járási Gangeltben vizsgálták a vírus terjedését és hatásait 405 háztartásból 919 ember bevonásával. Számításaik szerint a település lakosságának 15 százaléka fertőződhetett meg, miután február közepén egy több mint 300 ember részvételével, zárt térben tartott karneváli ünnepségen elkezdett terjedni a vírus. A fertőzés az esetek 0,37 százalékában vezetett halálhoz.
Az ország egészére vonatkozó becslés a gangelti tapasztalatokon alapul.
A bonni szakértők becslése és a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) tényadatai alapján nagyjából tízszeres lehet a különbség a ténylegesen fertőzöttek és az igazoltan fertőzöttek száma között.
A gangelti kutatásban a többi között kimutatták, hogy a fertőzöttek 22 százalékának nincsenek tünetei. Ez a tudományos adat aláhúzza a fertőzéshigiéniai és a társas távolságtartási szabályok fontosságát.
Bármely egészségesnek gondolt ember hordozhatja a vírust. Ezt tudatosítanunk kell magunkban, és ennek megfelelően kell alakítani a viselkedésünket”
– emelte ki a bonni egyetem közleménye szerint Marin Exner, az egyetemi klinika higiéniai és közegészségügyi intézetének vezetője.
Azt is kiderült, hogy a fertőzésveszélyt tekintve nincsenek számottevő különbségek a korcsoportok között, a vírust hordozó gyerekek nagyjából ugyanannyira fertőzőképesek, mint a felnőttek.
Ugyanakkor meglepően alacsony a valószínűsége annak, hogy a vírus háztartáson belül terjed.
Gangeltben a többiekhez képest nagyobb arányban mutatták a vírus által keletkező betegség tüneteit azok, akik részt vettek a februári karneváli ünnepségen. Ezért további kutatásokat terveznek annak feltérképezésére, hogy a hosszan tartó zárttéri testi közelség és a hangos beszéd, illetve az éneklés révén erőteljes cseppképződés hozzájárulhatott-e a súlyosabb megbetegedéshez – olvasható a közleményben.
Az RKI hétfői adatai szerint Németországban egyelőre javul a járványhelyzet, a vírus mind inkább visszaszorul, a reprodukciós rátája (R0) 0,74-en áll, ami azt jelenti, hogy
minden 100 fertőzött már csak átlagosan 74 embernek adja tovább.
Az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2) országszerte 163 175 ember szervezetében mutatták ki, ami 679 esettel több az egy nappal korábbinál. Így március eleje óta a legalacsonyabbra süllyedt napi új igazolt fertőzések száma.
A vírus okozta betegségben (COVID-19) 6692 igazolt fertőzött halt meg, ez 43-mal több az egy nappal korábbinál.
A napi új halálesetek száma szintén többheti mélypontra süllyedt.
A kimutatás valószínűleg nem pontos, mert az RKI csak a tartományokból hivatalos úton továbbított adatok alapján tudja követni az igazolt fertőzöttek és a halálesetek számának alakulását, és hétvégén, ünnepnapokon nem érkezik meg mindenhonnan az összes adat. Az új esetek és a halálozások száma azonban az egy héttel korábbihoz – vagyis hasonlóan pontatlan adathoz – képest is jelentősen csökkent.
A gyógyultnak minősülő – a fertőzésen már túljutott igazolt fertőzöttek – becsült száma 132 700, ami 2200-zal több vasárnaphoz képest. Ezt a számot csak becsülni lehet, mert csak a vírus megjelenésének tényét kell hivatalosan rögzíteni, és nem kell külön bejelenteni, ha valaki már nem hordozza a kórokozót.