A hivatalos olasz adatok szerint idén márciusban országosan másfélszer annyian haltak meg, mint egy éve, de van, ahol 5-6-szoros a szorzó.
Idén márciusában 49,4 százalékkal magasabb volt az olaszországi halálozások száma, mint 2019 márciusában – közölte az olasz statisztikai hivatal, az Istat számai alapján a Corriere.it. Az emelkedés az összes halálokot magában foglalja, de a koronavírus-járvány legsúlyosabb időszakára esik.
Egy másik összehasonlítási szempont szerint az első, február 20-i olaszországi koronavírusos halálesettől március 31-ig tartó időszakot vizsgálták.
Miközben ebben az időszakban 2015-2019 között átlagosan 65 592 ember halt meg Olaszországban, a szám most 90 946-ra nőtt.
Ez azt jelenti, hogy 25 354-gyel nőtt a halálesetek száma, ám a hivatalos adatok szerint közülük 13 710-et, vagyis csak 54 százalékukat tudják be a koronavírusnak.
A halálozásiszám-emelkedés nem mindenütt azonos az országban, leginkább a koronavírus-járványban is súlyosan érintett északolasz régiókban jelentkezik. Ha azt a 38 megyét vizsgáljuk, amelyet a leginkább sújtott a járvány, a márciusi halálozási számok több mint duplájára nőttek az elmúlt öt év átlagához képest. A február 20. és március 31. között elhunyt 49 351 ember 23 133-mal több, mint az ötéves átlag, de utóbbinak csak valamivel több mint felét, 12 156 embert tartottak nyilván koronavírus-fertőzöttként.
A járvánnyal leginkább érintett megyékben elképesztő emelkedést mértek:
Bergamo környékén 568 százalékos, Cremona megyében 391 százalékos, Lodi megyében 371 százalékos, Brescia megyében 291 százalékos volt az emelkedés, és a sort még lehetne folytatni.
Az újságcikkben nem állítják, hogy a koronavírussal nem regisztrált elhunytak is fertőzöttek voltak, ezt utólag egyébként már nem is fogják megállapítani senkiről, de általános feltételezés, hogy a vírusfertőzéssel elhunytak száma magasabb lehet annál, mint ahány embert valóban regisztráltak.
Voltak azonban olyan, déli megyék is, ahol kevesebben hunytak el most, mint az elmúlt években.
Az Istat beszámolója 6866 település adataiból vett mintán alapul. (Az országban összesen 7914 település van, vagyis az adatok a települések 87 százalékától származnak.)