A járvány elleni harc fontosságáról írt a WHO főigazgatója, de emellett megosztotta egy amerikai járványügyi szakértő korábbi bejegyzését, ami arról szól, hogy politikai kampány folyik ellene.
Nincs vesztegetnivaló idő az új típusú koronavírus elleni küzdelemben, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyetlen célja az életek mentésének támogatása a járvány által érintett országokban - írta a szervezet főigazgatója szerdán a Twitteren.
Az egyik legfontosabb dolog, amelyet megtanultunk az elmúlt hónapokban, hogy minél gyorsabban azonosítják, tesztelik, különítik el és veszik gondozás alá a fertőzötteket, annál nehezebbé teszik a vírus terjedését. Ezen alapelv alkalmazása emberéletek ment, és csillapítja a járvány gazdasági hatásait – tette hozzá.
One of the main things we’ve learned in the past months about #COVID19 is that the faster all cases are found, tested, isolated & cared for, the harder we make it for the virus to spread. This principle will save lives & mitigate the economic impact of the pandemic.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) April 15, 2020
Emellett pedig megosztotta Larry Brilliant amerikai járványügyi szakértő korábbi bejegyzését, amelyben azon véleményének adott hangot, hogy
valóságos politikai kampány folyik a főigazgató ellen, akinél jó kezekben van a WHO vezetése.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusznak ez volt az első nyilvános megszólalása Donald Trump amerikai elnök előző napi bejelentése óta, amely szerint az Egyesült Államok felfüggeszti a WHO finanszírozását. Tump szerint az Egészségügyi Világszervezet elősegítette Kína félrevezető tájékoztatását a vírusról, a főigazgató pedig elfogult Peking iránt.
Az Egyesült Államoknak kötelessége elszámoltatni a WHO-t a koronavírus-járvány ügyében tett lépései miatt – mondta kedden Trump, aki egyben azt is bejelentette, hogy amíg ez nem történik meg, országa beszünteti a szervezet támogatását. Az Egyesült Államok évi 400-500 millió dollárral járul hozzá a szervezet működéséhez.
Az amerikai lépést többek között az ENSZ, az Európai Unió, az Afrikai Unió, Kína és Oroszország is bírálta, mindemellett rengeteg vezető egészségügyi szakértő is kritizálta a döntést.
A francia kormány szóvivője szerdán adott hangot csalódottságának Trump döntésével kapcsolatban, amelyet sajnálatosnak nevezett. Hozzátette, Párizs elkötelezett a multilateralizmus mellett, a globális problémákra globális válaszokat kell találni.