Világ MTI / hvg.hu 2020. március. 25. 15:53

Bolsonaro szerint védekezni sincs értelme, miközben a koronavírus egyre szedi áldozatait Dél-Amerikában

Napról napra dönti a rekordokat az új fertőzöttek száma Panamában, Argentínában és Kolumbiában is.

Panamában Laurentino Cortizo elnök elrendelte a teljes vesztegzárat, miután a 4 milliós országban már nyolcan vesztették életüket, és 443-an fertőződtek a meg a hivatalos feljegyzések szerint. Az elmúlt 24 órában két ember halt bele a betegségbe, és 98 újabb COVID-19-es esetet jegyeztek fel. A teljes kijárási tilalom hatálya alól kivételt képez az egészségügyi, a gyógyszerészeti, az élelmiszer-, a közbiztonsági, a szállítási, szolgáltatási és a kommunikációs ágazat és a sajtó is. A panamaiak naponta két órára hagyhatják el otthonukat, hogy beszerezhessék az alapvető szükségleti cikkeket, mindezt turnusokban, a személyazonosító számukon alapuló rendszeren keresztül tehetik meg. A vírus terjedésének megakadályozása érdekében a panamai kormány az elmúlt két hétben fokozatosan szigorította a társas érintkezés csökkentésére irányuló intézkedéseket, bezáratta a nem létfontosságú ágazatokhoz tartozó boltokat és gyárakat, felfüggesztette az iskolai oktatást, és megtiltotta a külföldiek beutazását.

Mindeközben Argentínában 86 újabb fertőzést jelentettek, ami a legnagyobb mértékű napi növekedés azóta, hogy a kór március 3-án megjelent az országban. Összesen eddig 387 fertőzöttet regisztráltak, közülük hatan belehaltak a betegségbe. Hasonló a helyzet Kolumbiában is, ahol 72 újabb megbetegedést jelentettek egyetlen nap alatt, ez a legnagyobb mértékű növekedés az országban az újonnan feljegyzett fertőzöttek számát tekintve. Kolumbiában 378-ra nőtt a fertőzöttek száma, eddig hárman haltak bele a betegségbe, hatan gyógyultak ki belőle.

Mexikóban ötre nőtt a COVID-19 halálos áldozatainak száma, a fertőzötteké 405-re, miután az elmúlt 24 órában 38 újabb esetet jelentettek az egészségügyi hatóságok.

Paraguayban szerdán vesztette életét a betegséggel vívott harcban a harmadik beteg, 37 fertőzöttet jegyeztek fel, 10-zel többet az előző naphoz képest Julio Mazzoleni közegészségügyi miniszter jelentése szerint. A paraguayi kormánypalota kedden a spanyol zászló színeibe borult szolidaritásul az európai országgal, ahol a betegség legalább 3434 ember életét követelte – többet, mint a hivatalos számok szerint Kínában –, és ahol 47 610 esetet jegyeztek fel.

Hondurasban a legutóbbi adatok szerint 36-ra nőtt azoknak a száma, akiknél igazoltan koronavírus-fertőzést mutattak ki. A szomszédos Salvadorban eközben ugyancsak kötelező házi karantén van érvényben.

Kuba ivóvízhiánnyal áll szemben, amely különösen Havannát sújtja, és csaknem 470 ezer embert érint – közölte a kormány, amely ugyanakkor sürgősségi intézkedéseket hozott a koronavírus terjedésének megakadályozása végett. A karibi szigetállamban eddig 48 embernél mutatták ki a kórt, közülük egy belehalt a betegségbe, egy pedig már meggyógyult.

Brazíliában Jair Bolsonaro elnök viszont arról szónokolt, hogy szerinte nincs értelme elkülöníteni a lakosokat egy "enyhe influenza" miatt. "A vírus megérkezett, és hamarosan odébbáll" – vélekedett a szélsőjobboldali vezető. Hangsúlyozta, hogy a munkahelyeket meg kell tartani, és a családok jövedelmét biztosítani kell. Az elnök bírálta némely, állami kormányzó által hozott intézkedést, egyebek között azt, hogy Sao Paulo államában kedden az egész lakosságra vonatkozó karantént rendeltek el. "Nincs miért bezárni iskolákat", amikor a világjárvány által a világon leginkább érintett emberek 60 év felettiek – fogalmazott. Brazíliában eddig 46-an haltak bele a fertőzésbe, és több mint 2200 esetet jegyeztek fel.

Hirdetés