A perzsa állam arra hivatkozva szegi meg a hat ország által kötött atomalkut, hogy az USA kilépett belőle.
Iránnak jelenleg már több mint egy tonna – 1020 kilogramm és 90 dekagramm – dúsított uránja van, ötször annyi, mint amennyit az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal – az úgynevezett hatokkal – 2015-ben megkötött atomalku enged, közölte kedden a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) hozzátéve, hogy a perzsa ország ráadásul nem engedi ellenőrizni több létesítményét.
Donald Trump amerikai elnök 2018-ban felrúgta az egyezményt – és újra gazdasági büntetőintézkedésekkel sújtotta Iránt –, Teherán pedig erre hivatkozva kezdte megszegni tavaly a megállapodást.
Egy másik jelentésben Rafael Grossi, a NAÜ vezérigazgatója elmondta, hogy három olyan helyszín is van Iránban, amelyről – illetve az ott folyó, gyaníthatóan be nem jelentett nukleáris tevékenységről – nem adnak tájékoztatást, és ezek közül kettőnél januárban megtagadták, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértői ellenőrizhessék.
"A NAÜ vezérigazgatója felszólítja Iránt, hogy haladéktalanul működjön együtt mindenben az ügynökséggel, engedje mielőbb a NAÜ ellenőreit az objektumokhoz
– áll Grossi jelentésében.