Világ hvg.hu 2020. február. 26. 13:41

A világ 30 legrosszabb levegőjű városa közül 21 indiai

Elkészítették a világ leginkább szennyezett levegőjű városainak listáját.

India nagyvárosainak a levegője a legrosszabb a világon – erre a megállapításra jutott a légszennyezettséget vizsgáló IQ Air felmérése. A kutatók 4680 város levegőjének tisztaságát vizsgálták.

A szennyezés súlyosságát úgy határozzák meg, hogy megmérik, mennyi az egyik legveszélyesebb, 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű szálló por a levegőben. Ez alapján a világ legszennyezettebb városa az indiai Ghaziabad, Új-Delhi elővárosa, a második a kínai Hotan, a harmadik pedig a pakisztáni Gudzsranvála, a 30 legszennyezettebb városból 21 indiai.

A fővárosok közül a legrosszabb levegője Új-Delhinek van – az indiai főváros hatodik a listán, elővárosa pedig a legrosszabb helyzetű.

Az 50 legszennyezettebb település közül

  • 26 indiai,
  • 14 kínai,
  • 6 pakisztáni,
  • 2 indonéz,
  • 1 bangladesi,
  • 1 mongol.

Európa legrosszabb levegőjű városa a boszniai Lukavac, de még így is csak a világ 235. legrosszabb helyzetű települése lett ez. Az európai szégyenlista első hét helyén balkáni települések állnak, a nyolcadik az olasz Ceglie Messapica. Magyarországról Miskolc, Szolnok és Szeged lett a leginkább szennyezett.

Budapesten 2019-ben 7 olyan hónap volt, amikor jónak minősítették a levegőt, Szolnokon csak egy.

Miskolcon négy is, de az ottani helyzetet lerontotta, hogy két hónap is volt, amíg nem a „közepes”, hanem az „érzékeny csoportok számára veszélyes” minősítést kapta meg a levegő.

A világ legtisztább levegőjű három városa Kailua-Kona, Captain Cook és Waimea – mindhárom Hawaii egy-egy városa. Európa legjobb levegőjű települése a norvég Bodo, a spanyol Villalba de Guardo, ami nem igazán világos, miért került be a listára a maga 180 lakójával, valamint a Portugáliához tartozó, az Atlanti-óceán közepén, az Azori-szigeteken található Salao.

Hirdetés