Világ Sztojcsev Iván 2020. február. 05. 10:41

Mindkét jelöltnek igaza volt, aki győzelmet hirdetett Iowában

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

Pete Buttigieg és Bernie Sanders gyakorlatilag döntetlenre hozták ki az iowai jelölőgyűlést. A nagy vesztes nem csak Joe Biden, hanem a kaukuszrendszer, és talán maga a Demokrata Párt.

A teljes összeomlásról szólt az amerikai előválasztások első köre, az iowai kaukusz. A Demokrata Pártnál óriási technikai hibákba futottak bele – az eddigi hírek szerint az az applikáció romlott el, amelyen a szavazókörökből a központba küldik az eredményeket, majd a B-megoldásnak szánt telefonos rendszer is összeomlott.

Így a választás estéjén a média az eredmények helyett csak azzal tudott foglalkozni, hogy miért 0 százalékos még mindig a feldolgozottság. A republikánusok pedig köszönték szépen, máris elkezdhettek azzal kampányolni, hogy ha a demokraták egy jelölőgyűlést képtelenek lebonyolítani, akkor hogyan akarnak egy országot vezetni.

Az iowaiak nagyot izzadtak, míg végül 22 órával a jelölőgyűlések kezdete után az első eredményeket képesek voltak kiadni. Azóta csak kicsit javult a helyzet: már legalább annyit tudunk, hogy 71 százalékos feldolgozottságnál mi az állás. Ez alapján pedig úgy tűnik, hogy mindkét jelölt, aki a saját kampánycsapatának belső adatai alapján győztesnek hirdette magát hétfő este, igazat mondott.

  • A szavazatokban 26,2-25,2 arányban vezet Bernie Sanders vermonti szenátor Pete Buttigieg, South Bend volt polgármestere előtt,
  • Buttigieg viszont az elnyert szavazókörzetek arányában vezet 26,8-25,2-re Sanders előtt, márpedig az elnökjelöltről döntő delegáltakat ez alapján osztják ki.
  • Azonban olyan kicsi Buttigieg előnye, hogy a delegáltak számában döntetlenre állnak.
  • Elizabeth Warren massachusetts-i szenátor stabilan harmadik, 18 százalékkal,
  • a nap vesztese Joe Biden volt alelnök, aki eddig alig több, mint 15 százalékot szerzett, ami jelen állás szerint még arra sem biztos, hogy elég, hogy egy delegáltat kapjon,
  • és hogy még egy kicsit bonyolultabb legyen: Amy Klobuchar minnesotai szenátor is 12 százalékot kapott, ami szinte semmire nem jó, de arra igen, hogy versenyben maradjon a későbbi előválasztásokra, és ott másoktól elvegyen szavazatokat.

Eközben jelölőgyűlést tartottak az iowai republikánusok is, de ez csak formalitás volt, egy pillanatig sem volt kérdés, hogy Donald Trump újraindulását szavazzák meg. Az elnök 97 százalékos többséggel győzött, komolyan vehető kihívó nélkül – ez 31 ezer szavazatot jelent egy 3 milliós államban, tehát a világon semmilyen következtetést nem lehet belőle levonni.

Más, mint a többi

A kaukusz – vagy ahogy magyarra megpróbálják lefordítani, jelölőgyűlés – nem a klasszikus előválasztás, ahol elmegy az ember a szavazóhelyiségbe, behúz egy x-et valaki neve mellé, majd hazamegy. Az állam 1678 helyén összegyűlnek a környéken élő demokrata szavazók, beállnak a terem egy-egy pontjára, az alapján, hogy melyik jelöltet támogatják, a 15 százalék alattiak kiesnek, az ő szimpatizánsaikat pedig elkezdik győzködni a többiek, hogy álljanak át. Így mind az 1678 helyen lesz egy győztes, ez alapján határozzák meg az arányt, ahogyan az állam 41 delegáltját elosztják a jelöltek között a nyári elnökjelölt-választó gyűlésre. Vagyis nyílt a szavazás, és hosszabb ideig tart, tehát annak vannak jobb esélyei, akinek a hívei elkötelezettebbek, és az is nagyon fontos, hogy a gyengébb jelöltek szimpatizánsai kit támogatnak, ha a saját kedvencük kiesik.

Hogyan tovább?

Közhely, hogy Iowa nem a delegáltak száma, hanem a közvélemény figyelme miatt fontos: mindössze 41 szavazata lesz a nyári elnökjelölt-választáson, ahol 1990 delegáltat kell megszerezni a többséghez, de aki a négy, februárban szavazó államban sikeres, annak ez komolyan megdobja a kampányát a többi helyen is. Nate Silver, a politikai adatelemzéssel foglalkozó Fivethirtyeight alapítója arról írt gyorselemzésében: hatalmas kérdés, hogy az iowai győztes hagyományos lendülete meglesz-e most is, amikor az eredmények mellett/helyett azzal foglalkozik a média, hogy mekkora káoszba fulladt a szavazás. Az egyértelmű szerinte, hogy Biden esélyei jelentősen csökkentek a végső győzelemre, és hogy most már Sanderst látja a statisztikai modellje a legesélyesebbnek arra, hogy ő legyen az elnökjelölt.

Az elemző szerint most két dolgot kell megvárni, hogy a következő pár napban kiderüljön: Buttigiegnek mérnek-e népszerűségnövekedést a szintén februárban választó Nevadában és Dél-Karolinában, ahol most még csak 4-6 százalékon áll, illetve az országos mutatókban, ahol mostanáig Biden vezetett, a szokásos módon csökken-e az iowai vesztes előnye, vagy a káosz miatt kisebb lesz ez a veszteség.

A következő előválasztást február 11-én New Hampshire-ben tartják, ott a demokraták 24 delegáltról döntenek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.