Világ MTI 2020. január. 15. 20:56

Először neveztek ki nőt vatikáni vezető pozícióba

Az olasz Francesca Di Giovanni külügyminiszter-helyettes lett.

Francesca Di Giovannit a szentszéki államtitkárságnak az államokkal való kapcsolatokért felelős részlege egyik helyettesévé nevezte ki Ferenc pápa. A pápai állam történetében először került nő a vatikáni diplomáciáért felelős szentszéki államtitkárság egyik vezető pozíciójába.

A Vatikánváros és a világ többi állama közötti kapcsolatokkal foglalkozó hivatalról, vagyis a pápai állam "külügyminisztériumáról" van szó. A hivatalt 2014 óta Paul Richard Gallagher érsek vezeti: két helyettese van, a lengyel Miroslaw Wachowski a bilaterális kapcsolatokkal foglalkozik, Francesca Di Giovanni területe pedig mostantól a multilaterális diplomácia lesz.

A 66 éves Di Giovanni a szicíliai Palermóban született, a Focolare-mozgalom tagja, nemzetközi jogász, és mintegy 27 éve a szentszéki államtitkárságon dolgozik. Előléptetése rendkívülinek számít, mivel ilyen magas vatikáni pozícióval most először bíztak meg nőt. Újdonságot jelent szintén, hogy Ferenc pápa női kézbe helyezte a szentszéki diplomácia nemzetközi szálait.

Francesca Di Giovanni szakmai területének egyebek között a nemzetközi menekültjog és a környezetvédelmi jog számít. A Vatican News hírportálon megjelent interjúban Francesca Di Giovanni megtiszteltetésnek nevezte a kinevezést. Hangsúlyozta, hogy munkája kiterjed a konfliktusok áldozatainak védelmére is. Emlékeztetett, hogy az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját.

A Vatican Insider honlap kiemelte, hogy Ferenc pápa megválasztása óta a nők egyházi szerepének erősítését szorgalmazza. Beszédeiben gyakran hangoztatja, hogy a nőket a "béke közvetítőinek" tartja.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?