Világ hvg.hu 2019. október. 28. 20:14

Boris Johnsonnak nem sikerült kiharcolnia az előrehozott választásokat

Azért megpróbálja még egyszer.

299 szavazattal, 70 ellenében elfogadta a brit parlament Boris Johnson brit kormányfő javaslatát arról, hogy előrehozott választásokat írjanak ki december 12-re. A támogatások száma azonban 135-tel elmarad a szükségestől, így valójában nem ment át az indítvány. Johnsont most harmadszor szavazták le a választásokkal kapcsolatban.

A kormányfő az eredmény ismertetése után azt közölte, még ma egy újabb indítványt nyújt be arról, hogy december 12-én választásokat tartsanak, ám a szabályok szerint ezt már nem kétharmados többséggel kell majd elfogadni. (Az egyszerű többség 320 a brit alsóházban.)

Az előrehozott választás ötletét az ellenzék több okból nem támogatja. Jeremy Corbyn munkáspárti vezér többek között amiatt, mert decemberben korán sötétedik. Felmerült az is, hogy az egyetemisták nem tudnak ebben az időszakban hazamenni a választókörbe. A Liberális Demokraták és a Munkáspárthoz köthető Skót Nemzeti Párt korábban azt támogatta, hogy december 12-e helyett inkább 9-én tartsák a voksolást, erről a kormányfő nem ejtett szót.

Az előrehozott választást amiatt írná ki Johnson, mivel - akarata ellenére - a Brexit elhalasztására kényszerült, miután a brit parlament

  • elfogadott egy javaslatot, amely alapján halasztást kell kérnie, ha október 19-re nincs elfogadott Brexit-megállapodás,
  • elfogadott egy másik javaslatot, amely alapján nem fogadhatja el a Brexit-megállapodást, amíg nem ratifikálja a Brexit feltételeiről szóló törvényt, ezért nem tudott október 19-én szavazni a Brexit-megállapodásról,
  • elutasította a kormány szoros menetrendjét a ratifikációról.

Ha elvesztette a fonalat, a lényeg: a Brexitet időközben 2020. január 31-ig eltolták, amit elvben előbb is meg lehet ejteni, ha elfogadják a megállapodást, de jelenleg nem látszik, mitől is fogadnák el. Johnson pedig jelezte az EU-nak: szándéka ellenére történik a halasztás, ezért szeretne inkább előrehozott választást. Vagy azért, mert úgy érzi, talán így megszerezheti azt a többséget az alsóházban, amelynek a hiánya lassan egy éve megakadályozza, hogy végre elfogadják a Brexit-megállapodást, és a britek elhagyják az uniót.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.