A japán miniszterelnök szerint a tájfuntól védő óvóhelyeket mindenki előtt nyitva kell tartani. Abe Sinzo az után szólalt meg, hogy az évszázad tájfunja idején két hajléktalant nem engedtek be az egyik tokiói iskolába. Japánban nem mindenki ért egyet a kormányfővel.
A Japánra lecsapott Hagibisz idején helyenként 225 kilométeres óránkénti sebességgel dühöngött a szél, s a természeti csapás végül 66 emberéletet követelt.
A hajléktalanok ügyéről beszámoló BBC szerint egy 64 éves férfit azért nem engedtek be a menedékként megnyitott általános iskola épületébe, mert nem volt bejelentett tokiói lakcíme. „Mondtam, hogy van címem Hokkaidóban, de ennek ellenére nemet mondtak” – mondta a kizárt hajléktalan, aki a szélvihart és a szakadó esőt egy épület árkádjai alá behúzódva vészelte át. Az Aszahi Simbun című japán lap szerint néhány órával később egy másik hajléktalant sem engedtek be egy óvóhelyre.
A hajléktalanokkal való bánásmód megosztotta a lakosságot: miközben a közösségi odalakon sokan azt írták, hogy a 2020-as olimpiára készülő ország nem viselkedhet így a kiszolgáltatott emberekkel, mások azt hangsúlyozták, nem lehet senkit arra kényszeríteni, hogy egy büdös ember mellett aludjon. „Előbb a kötelességek teljesítése, majd utána jönnek a jogok” – írta egy másik kommentelő.
Japánban egyébként 4555 hajléktalant tartanak nyilván – több mint kilencven százalékuk férfi – s közülük 1100-an élnek a fővárosban. A hajléktalanok általában parkokban laknak, s ritkán kerülnek közvetlen kapcsolatba a tokiói átlagpolgárokkal.
(BBC)