Világ hvg.hu 2019. szeptember. 24. 09:37

Lezárták a nyomozást a Kuciak-gyilkosság ügyében

A nyomozás eredményét a következő napokban tanulmányozhatják át a gyanúsítottak és a sértettek jogi képviselői.

Lezárult a Kuciak-gyilkosság nyomozása – írta a szlovákiai Új Szó. Marek Para, Marian K. ügyvédje a TASR hírügynökségnek azt mondta, a védelem szeptember 30. és október 4. között tanulmányozhatja át a nyomozás eredményeit.

"Mi, a sértettek erre a hétre kaptunk időpontot az ügyirat áttanulmányozására. Várhatóan szerdától péntekig fogjuk tanulmányozni az ügyiratot a NAKA nyitrai (Nitra) fiókirodájában. Úgy értesültem, hogy ezt követően a védelem kap időpontot az ügyirat áttanulmányozására. Ez összhangban van az ügyészség azon szándékával, hogy nem akarja újra kérvényezni a letartóztatás meghosszabbítását, hanem még a határidő lejárta előtt vádat akar emelni" – magyarázta Daniel Lipšic, a Kuciak-család jogi képviselője.

Marian K. vállalkozót március 8-án azzal gyanúsították meg a hatóságok, hogy ő rendelte meg Ján Kuciak oknyomozó újságíró meggyilkolását, akivel együtt meghalt a jegyese is. A bűncselekmény indítéka az áldozat újságírói munkája lehetett.

K. Szlovákia egyik leggazdagabb embere, egyike volt azoknak a személyeknek, akiknek ügyeiről Ján Kuciak írt.

Egy telefonbeszélgetés is a nyilvánosságra került, amelyben a vállalkozó megfenyegette az újságírót. Kuciak feljelentést tett a rendőrségen, de az ügyet végül idő előtt lezárták.

MTI / TASR / Jakub Kotian

Március végén Marian K. és a Kuciak-gyilkosság másik gyanúsítottja, Tomáš Sz. ellen illegális fegyvertartás és fegyverkereskedelem ügyében is eljárás indult. Marian K. jelenleg letartóztatásban egy másik ügy miatt. A Pozsonyi Kerületi Ügyészség eljárást indított az újságírók lehallgatása ügyében is, melynek lebonyolítására Marian K. állítólag Peter Tóth volt titkosrendőrt és újságírót bérelte fel – írta az Új Szó.

Kuciak és kedvese halála nemcsak az európai oknyomozó újságírást rázta meg, hanem belpolitikai válságot is okozott Szlovákiában. Pozsonyban tízezrek követelték a kormány távozását, miután kiderült, hogy a meggyilkolt újságíró szlovák politikusok és az olasz maffia kapcsolatát kutatta.

A hvg.hu tavaly azt is megírta, hogy a gyilkosság szálai egészen Magyarországig elértek. Az európai nyomozási határozatból ugyanis kiderült, hogy a Pest megyei Zebegényben élő K. L.-től származhatott a gyilkos fegyver.

Hirdetés