Világ MTI 2019. szeptember. 19. 14:16

Felmentette a fukusimai atomerőmű vezetőit a bíróság

Az erőművet működtető vállalat, a TEPCO három volt igazgatóját azzal vádolták, hogy nem tettek meg mindent a 2011-es földrengés és szökőár okozta nukleáris katasztrófa elkerüléséért.

A tokiói körzeti bíróságon Kacumata Cunehisza elnök-vezérigazgató és két helyettese, Takekuro Icsiro, illetve Muto Szakae azzal érvelt, hogy nem láthatták előre a hatalmas cunamit, amely tönkretette a fukusimai atomerőmű fűtőrendszerét.

A TEPCO három vezetőjét azért fogták perbe 2016-ban, mert nem hoztak intézkedéseket egy esetleges szökőár kivédésére, és ezzel közvetve 44 ember halálát okozták. Emellett 13 ember sérüléseiért is őket okolták.

Az ügyészek egyenként öt év börtönbüntetést javasoltak arra hivatkozva, hogy a nukleáris katasztrófa elkerülhető lett volna, ha a tisztségviselők eleget tettek volna tájékozódási kötelezettségüknek, és megtették volna a megfelelő biztonsági óvintézkedéseket.

Lehetetlenség lenne egy atomerőművet működtetni, ha arra köteleznénk az üzemeltetőket, hogy jósolják meg egy szökőár minden eshetőségét, és tegyék meg a szükséges lépéseket ellene"

– indokolta a felmentő ítéletet Nagafucsi Kenicsi bíró.

A döntés szerint a katasztrófa akkor is elkerülhetetlen lett volna, ha a működtetők megteszik a biztonsági óvintézkedéseket. A japán kormány 2002-es hosszú távú kockázati értékelésében azt írta: fennáll az esélye annak, hogy csaknem 16 méteres szökőár-hullámok sújtsák a fukusimai atomerőművet. A TEPCO 2008-ban kapta meg a jelentést, de a vállalat vezetői azt mondták, hogy a kormány kockázatbecslése nem megbízható, és annak alapján nem lehet megjósolni egy hasonló nagyságú cunami megtörténtének valószínűségét, illetve part menti védőgátakkal sem vált volna elkerülhetővé a pusztítás.

A TEPCO az ítéletet követően közleményben újra bocsánatot kért a helyi lakosoktól, és a biztonsági óvintézkedések megerősítését ígérte az újjáépített erőműben.

2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti részét. A rengést követő cunami elárasztotta a fukusimai atomerőművet, működésképtelenné tette a hűtőrendszerét és a hat reaktor közül háromban elkezdett olvadni a fűtőanyag. Több tízezer lakosnak kellett elhagynia az otthonát vagy földjét a sugárzásveszély miatt. A szökőárban több mint 18 ezer ember halt meg vagy tűnt el. Az 1986-os csernobili katasztrófa óta legsúlyosabb atomerőmű-baleset áldozatainak hivatalos pontos számát azóta sem tették közzé. A helyiek számos eljárást indítottak a TEPCO ellen a katasztrófát követően.

Hirdetés