Két nappal a határidő előtt még nem tudott elég koalíciós partnert találni Benjamin Netanjahu, úgyhogy feloszlatná a parlamentet, hogy az elnök ne bízhasson meg mást a kormányalakítással.
Az izraeli parlament, a kneszet többsége a hétfő este rendezett előszavazáson elfogadta a kormányzó jobboldali Likud párt javaslatát a parlament feloszlatásáról. A százhúsz képviselőből hatvanöten szavazták meg az április 9-én megválasztott kneszet feloszlatását.
A témáról várhatóan ismét szavaznak még hétfő éjjel első olvasatban, majd szerdán második és harmadik olvasatban - amivel már törvényerőre emelkedik -, de csak akkor, ha Netanjahunak addig nem sikerül kormánykoalíciót alakítania.
A miniszterelnök fölöslegesnek és elkerülhetőnek nevezte az újabb előrehozott választásokat, s Avigdor Libermant, az öt mandátumot birtokló, jobboldali nacionalista Izrael a Hazánk (Jiszrael Béténu) párt vezetőjét okolta a válságért. Felszólította, hogy fogadja el a bevonulási törvény ügyében megszületett kompromisszumot, és lépjen be az új kormányba.
A politikai szakértők szerint Netanjahu azért szavaztatja meg rendkívül gyorsan a kneszet feloszlatását, hogy ha szerdáig nem sikerül politikai megoldást találnia a kormányalakítási válságra, akkor Reuven Rivlin államelnök ne bízhasson meg helyette mást a kormányalakítással.
Szerdáig akkor jöhet létre új kormány, ha Liberman mégis elfogadja az ultraortodoxok besorozásáról megszületett kompromisszumos megoldást, vagy ha Netanjahunak sikerül akár csak egy képviselőt átcsábítania valamely ellenzéki párt soraiból, és ezzel hatvanegyre növeli támogatóinak számát a 120 tagú kneszetben.
Beni Ganz, a legnagyobb, Kék-fehér nevű ellenzéki centrista párt vezetője hétfőn felszólította Rivlint, hogy Netanjahu kudarca után adja át neki a kormányalakítás lehetőségét, miután pártja éppen annyi, vagyis harmincöt képviselői helyet szerzett a választásokon, mint Netanjahu pártja, a Likud. Ha azonban a kneszet föloszlatja magát, akkor kérése okafogyottá válik, és a Likudból sem próbálhatja meg más politikus az új kormány létrehozását.
Netanjahu a korrupciós ügyek árnyékában igen sebezhetővé vált. Az ultraortodox pártok hatalmas összegeket követeltek támogatásáért és az általa kért törvények megszavazásáért, amelyek mentelmi jogot biztosítottak volna a kormányfőnek, amikor benyújtják ellene a vádiratot.