Minden évben az uralkodó nyitja meg a brit parlament alakuló ülését, ehhez azonban előbb el kellene fogadni a Brexit-megállapodást.
Egészen addig elhalasztják II. Erzsébet királynő parlamenti nyitóbeszédét, amíg nincs megállapodás a Brexitről – jelentette be a miniszterelnök szóvivője. Ez azt is jelenti, hogy a londoni parlament soron következő ülésszakának kezdete is bizonytalan.
„A Brexit-megállapodás aláírása még az előző ciklus feladatai közé tartozott, és még be kell fejeznünk a munkát” – mondta Theresa May szóvivője.
A parlament alakuló ülését mindig az uralkodó nyitja meg a Westminster felsőházában. A királynő (vagy király) beszéde mindig szimbolikus, melyben felolvassa a ciklusra szánt kormányprogramot.
A szokás szerint a beszéd közben egyébként egy képviselőt mindig túszul ejtenek a Buckingham-palotában, nehogy bármi baja essen az uralkodónak a parlamentben. Ezen kívül a parlament pincéit is átfésülik, nehogy előbújjon Guy Fawkes.
II. Erzsébet eddig uralkodása alatt kétszer hagyta ki az alakuló ülést. 1959-ben Andrással, 1963-ban pedig Edwárddal volt terhes. A 64 éves pályafutása alatt 62 alkalommal mondott beszédet.
Az áprilisi EU-csúcson abban állapodtak meg az EU állam- és kormányfői, hogy a Brexit legfeljebb október 31-ig halasztható, de az egyezmény lehetővé teszi a határidő előtti brit kilépést is.