Világ T. R. 2019. április. 27. 15:30

A szélsőjobb előretörésétől tartanak a spanyolok, de az újbalos populisták okozhatnak meglepetést

Spanyolország már megint ott tart, hogy nem tart sehol. Előrehozott parlamenti választásokat tartanak vasárnap, a választást a hagyományos baloldal nyerheti, de kormányt nem tudnak majd alakítani egyedül. Lehet, másokkal sem.

A vasárnapi spanyol választások győzteseként a Spanyol Szocialista Munkáspártot (PSOE) valószínűsítik a közvélemény-kutatások, ám az kiszámíthatatlan, hogy milyen politikai színezetű kormány alakulhat. Lehet, semmilyen.

A felmérések egybehangzóan azt mutatják, hogy a PSOE nem szerez önálló kormányzóképes többséget a törvényhozásban, abban azonban már megoszlanak a kutatási eredmények, hogy egy esetleges kétpárti baloldali vagy egy hárompárti jobboldali koalíció össze tudja-e gyűjteni a kormányalakításhoz szükséges, legkevesebb 176 mandátumot. (Lista lentebb.)

A választói bizonytalanságot rendkívül magasnak, 41,6 százaléknak mérte a spanyol társadalomkutató központ (CIS), ami egyúttal azt is jelenti, hogy ezekkel a szavazatokkal végül akár teljesen más politikai erőviszonyok is kialakulhatnak, mint amilyeneket a közvélemény-kutatások előre jeleztek.

A CIS legfrissebb felmérése szerint:

  • a PSOE 123-138 mandátum között szerezhet,
  • a PP 66-76 között,
  • a Ciudadanos 42-51 között,
  • az Unidas Podemos 33-41 között,
  • a Vox 29-37 között,
  • egyéb pártok: 31-39 mandátum között.

Pedro Sánchez PSOE-s kormányfő azt mondta, kész az Unidas Podemos párttal is összefogni, de az újjobboldali Ciudadanos párttal és a szélsőjobboldali Vox párttal kizárta az együttműködést, ahogy a hagyományos jobboldali néppárttal, a PP-vel is.

Az Orbánt Európa új vezetőjének tartó Vox-vezért, Santi Abascalt mindenki kihagyná a kormányzásból, a semmiből előretörő szélsőjobboldali pártot megpróbálják karanténba zárni, a spanyol közszolgálati tévén, az RTVE-n tartott listavezetői vitára meg sem hívták Abascalt. (Közben a Vox nyílt háborút hirdetett a liberális média ellen, azt mondták, ha kormányra kerülnének, bezárnák a kereskedelmi La Sexta csatornát.)

A vitát egyébként a Podemos vezetője, Pablo Iglesias nyerte meggyőző fölénnyel, a bizonytalan szavazókat még ez is befolyásolhatja, Iglesias újbalos populista pártja mindenesetre szárnyal az utóbbi időben.

A lehetséges forgatókönyvek tehát:

  • PSOE – Podemos koalíció, ha van elég mandátum a kormányalakításhoz,
  • PP – Cuidadanos (– Vox, ha az elvek felett a hatalom logikája győz) koalíció, ha van elég mandátum a kormányalakításhoz,
  • patthelyzet, agónia, újabb választás.

Tehát ahogy a címben is írtuk:

a szélsőjobb előretörésétől tartanak a spanyolok, de az újbalos populisták okozhatnak meglepetést.

Spanyolországban három és fél éven belül harmadszor rendeznek általános parlamenti választásokat. Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök azután döntött a voksolás előrehozásáról, hogy a spanyol parlament elutasította a kormány idei költségvetési javaslatát, amire több mint húsz éve nem volt példa. A parlamenti ciklus eredetileg 2020 nyarán ért volna véget.

Vasárnap mintegy 36,9 millió választót várnak az urnákhoz, hogy döntsenek 350 alsóházi (kongresszus) és 208 felsőházi (szenátus) képviselői hely sorsáról. A szavazás reggel 9 órától este 20 óráig tart az ország összesen 8131 településén és városában.

A választási kampány egyik legjellegzetesebb mozzanata pedig az volt, amikor a vita során négy férfi politikus állt egymással szemben, némelyüknek nők adnak instrukciókat, míg másik két nő éppen a stúdiót takarította fel:

Hirdetés