Világ hvg.hu 2019. február. 21. 20:59

Kuciak-gyilkosság: 36 szlovák városban tüntettek

A pozsonyi tüntetésen a hidegvérrel meggyilkolt újságíró, Ján Kuciak édesapja is megjelent.

Több mint 50 szlovákiai és külföldi városban tüntettek csütörtökön délután egy évvel az oknyomozó újságíró Ján Kuciak és kedves meggyilkolása után – írja a Paraméter.

A tüntetéseket a Tisztességes Szlovákiáért (Za slušné Slovensko) kezdeményezés aktivistái és szimpatizánsai szervezték. Összesen 36 szlovákiai és 22 külföldi városban gyülekeztek a tüntetők. Denník N becslése szerint Pozsonyban mintegy 20-25 ezren gyűlhettek össze.

Asszonyi Eszter
Asszonyi Eszter

A gyilkosság első évfordulóján tartott demonstráción a résztvevők gyertyát gyújtottak, és arról is megemlékeztek, milyen volt az elmúlt egy év.

Juraj Šeliga, a Tisztességes Szlovákiáért egyik ismert arca a tüntetésen kijelentette, az elmúlt 12 hónap megváltoztatta az országot. "Nem felejtettünk és nem felejtünk. Ján és Martina halála után már soha nem mondhatjuk, hogy nem tudtuk, milyen erős lehet a gyűlölet, a pénz hatalma és a korrupció".

Asszonyi Eszter

A Paraméter azt írja, a pozsonyi tüntetésen Ján Kuciak édesapja is megjelent, aki elmondta, a fia és annak jegyese meggyilkolása utáni három hónapban egyáltalán nem kommunikált, de most már elérkezettnek látta az időt, hogy kiálljon és mindenkinek megköszönje, hogy itt van.

Asszonyi Eszter
Asszonyi Eszter

Juraj Šeliga azt is hangoztatta, hogy Robert Fico szerinte olyan országot csinált Szlovákiából, ahol a maffiózók nagyobb védelmet élveznek mint az újságírók vagy az emberek.

Asszonyi Eszter

A tüntetők Dušan Kováčik ügyész távozását is követelték, aki sokak szerint a gazembereket védi. A sorból Bugár Béla sem maradt ki, róla azt mondták, "csalódást okozott Szlovákiának és ezt Szlovákia sosem felejti el."

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.