Világ hvg.hu 2018. szeptember. 27. 13:21

Felbolydult Szlovákia, miután elkapták Ján Kuciak feltételezett gyilkosait

Bár a Komáromhoz közel fekvő Gútán a szlovák rendőrök őrizetbe vették az egyik legismertebb szlovák oknyomozó újságíró, Ján Kuciak és barátnője, Martina Kusnirová feltételezett gyilkosait, továbbra sem tudni, ki rendelte meg a belpolitikai válságot kiváltó merényletet. Gútán továbra is látványos a rendőri jelenlét, még egy helikopter is megjelent a település fölött.

A Bumm.sk szlovákiai híroldal szerint az elkövetők, illetve segítőik egyike egy Sz. Tamás nevű fiatalember, aki korábban – miután alkalmatlansága miatt kirúgták a rendőrségről – biztonsági őrként és behajtóként dolgozott, s az volt az egyik feladata, hogy ráijesszen a kijelölt emberekre. Bár a gútaiak azt mondták, hogy Sz. Tamás valószínűleg kapcsolatban volt a dunaszerdahelyi és a nagymegyeri alvilággal, ilyen súlyos ügybe sohasem keveredett. A Bumm.sk folyamatosan frissíti a letartóztatásokkal kapcsolatos anyagát.

Helyi források szerint a rohamrendőrök nyolc embert vettek őrizetbe, s köztük van az állítólagos elkövető is. A településen három helyszínen tartottak házkutatást, az egyik olyan épület volt, ahol a hatóságok szerint a merénylettel kapcsolatos bizonyítékokat rejtegették. A rendőrök hajnali négykor jelentek meg Gútán, s még jelenleg is nagy erőkkel vannak jelen. Állítólag a nyomozókat az is segítette, hogy az amerikaiaktól megkapták a februári gyilkosság idején készült műholdfelvételeket. A TV JOJ pedig úgy tudja, hogy a lefoglalt számítógépek megvizsgálása során kiderült, a feltételezett elkövetők korábban a Google Street View programján rákerestek Kuciakék házára.

Az őrizetbe vételeket hét hónappal a kormányválságot, majd a jót „sorosozó” Robert Fico miniszterelnök és belügyminiszterének lemondását kiváltó gyilkosság után hajtották végre, egy nappal azt követően, hogy több városban tüntetéseken tiltakoztak a rendőrség lassan haladó nyomozása miatt.

Fazekas István

A tiltakozások háttere, hogy Kuciak ismerősei az oknyomozó riporter halála után azzal vádolták a rendőrséget, hogy megsemmisítette a bizonyítékok egy részét, ezt követően pedig titkolódva nyomozott az elkövetők után. Kuciak halála előtt az egyik olasz maffia, a Ndrangheta és a szlovákiai politikusok közötti összefonódása után kutakodott, s azt vizsgálta, az olasz alvilág miként szedi be a Szlovákiában hatalmon lévő SMER párt holdudvarában lévő emberek közreműködésével az országnak juttatott EU-s agrártámogatásokat. Bár a befejezetlen nyomozás eredményeit felhasználva kollégái megjelentették a cikket, a hatás nem volt jelentős. Egy állítólagos maffiavezért őrizetbe vettek ugyan, ám hamarosan el is engedték.

A rendőrséggel szembeni bizalmatlanságot a Kuciak-család ügyvédje, Daniel Lipsic is érzi, ezért most támogatást és megértés kért a közvéleménytől. „A nyomozócsapatban tapasztalt nyomozók is dolgoznak, az ügyet pedig a Speciális Ügyészi Hivatal két kiváló, szakmailag kompetens ügyésze felügyelte. A nyomozás, melyben az Europol és más külföldi egységek is részt vettek, a kiterjedését tekintve precedens nélküli volt.

Tudom, hogy a közvélemény nálunk általában szkeptikusan viszonyul a védelmi szervezeteinkhez, de most arra kérem a nyilvánosságot, hogy bízzon a nyomozás eddigi eredményeiben. Részben a közvélemény nyomásának köszönhetően már senki sem engedhette meg magának, hogy beavatkozzon a vizsgálatba”

– idézte a Bumm.sk Lipsicet.

Bár Peter Pellegrini kormányfő szerint a sikeres rendőri akcióval remélhetően el lehet majd jutni a megrendelőkig, a korábbi napokban tartott tüntetéseket szervező Tisztességes Szlovákia mozgalom bejelentette, megtartja péntekre tervezett újabb demonstrációját, mert úgy véli, az új pozsonyi kormány sem tett eleget azért, hogy a polgárok újra bízhassanak az államhatalom szerveiben.

Hirdetés