Egy ingatlanhirdetés feladását követően futott bele egy nigériai csalóhálózat egyik tagjába az RTL Klub Fókusz Plusz című műsorának riportere. Hamar gyanút fogott, de a lebuktatás reményében hónapokon át leplezte, hogy észrevette volna a csalást. A módszernek amellyel pénzt próbáltak a riporterből kicsikarni, neve is van: nigériai levelek. Nem ő az egyetlen áldozat.
A riporter feladott budapesti ingatlanhirdetésére egy Rasha Yaman nevű ember válaszolt, mondván, hogy megvenné a lakást. Miután a riporter reagált az érdeklődésre, Yaman egy hosszú levelet küldött neki, amelyben már csak az ingatlan bérlése felől kíváncsiskodott, és egy furcsa történetet is megosztott magáról. Ebben azt állította, hogy ő egy szíriai nő, aki harcol az Iszlám Állam ellen, és, hogy a férfjével összegyűjtött 850 ezer dollárt a jövőbeli életük biztosítása érdekében. Ezt a pénzt pedig át akarja küldeni a riporternek, hogy később az összeget befektesse. Azt is írta, hogy a Vöröskereszt következő repülőjével küldené a csomagot az Egyesült Államokba.
Szerencsére a riporter azonnal gyanút fogott a furcsa kitárulkozás és ajánlat láttán, és elkezdett nyomozni. Egy grafikust bevonva kiderítette, hogy a Rasha Yaman nevű ember által küldött igazolványképek, katonai ruhás fotói hamisak, manipuláltak. Ennek ellenére folytatta Yamannal a levelezést, hogy megnézze, hova fut ki a történet. Kiderült, hogy Rasha Yaman nem az, akinek látszik és akinek mondja magát, személyazonosságát egy Samantha Jay Byrne nevű 25 éves anyukától lopta, aki csatlakozott a kurd milíciákhoz.
Az RTL riportere Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértőt és Suha György gambiai tiszteletbeli konzult is bevonta az ügybe, és kiderült, hogy a riporter egy olyan nemzetközi csalóbanda egyik tagjába futott bele, amely az úgynevezett nigériai levelek módszert alkalmazza. A csalási módszert azért hívják így, mert "az alapötlet Nigériából indult el, a legtöbb ilyen típusú megkeresés ma is Nyugat-Afrika országaiból jön. Nigériából, Beninből, Elefántcsontpartból, Szenegálból és sajnos Gambiából is" - mondja a riportban Suha György.
A csalás lényege, hogy hogy az áldozatot a hamis személyazonosság mögé bújva valamilyen jövőbeli haszon reményében rávegyék, hogy egy kis összeget utaljon el a számukra, majd aztán egyre több pénzt, százezreket, milliókat húznak ki a kiszemelt áldozat pénztárcájából. Ilyen esetek már évek óta vannak, ismert például Csisztu Zsuzsa esete, akitől korábban egy derült égből pottyant, ismeretlen rokon - egy bizonyos Horche Csisztu - akart pénzt kicsikarni. Arra is gyakran van példa, hogy emailen keresztül próbálja a csaló elhitetni az áldozatával, hogy megkedvelte őt, megszerette, esetleg találkozhatnának, össze is házasodnának, majd miután befűzte áldozatát, ezt követően próbál meg pénzt kicsikarni a szerencsétlenből. Van olyan áldozat is, akit sok millió forinttal károsítottak már meg a csalók - áll a Fókusz Plusz riportjában.
Az RTL Klub riporterének esetében akkor bújt ki a szög a zsákból, amikor Rasha Yaman állítása szerint a pénzzel teli bőrönd ugyan megérkezett Budapestre, de fenn akadt a reptéri ellenőrzésen, és valami papírt kellett az illetőnek szereznie ahhoz, hogy tovább engedjék. A papír beszerzése pedig átszámítva 390 ezer forintba került, amit természetesen a riporterrel akart volna kifizettetni.
Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértő szerint azért a nyugat-afrikaiak követik el az ilyen csalásokat elsősorban, mert ott rengeteg az internet kávézó, és lehet vásárolni előfizetéseket ellenőrizetlenül is. "A lényeg mindig ugyanaz. Pénzt kell szerezni az áldozatoktól, akármennyit."