Világ MTI / hvg.hu 2018. szeptember. 06. 13:44

Embercsempészettel gyanúsítják a menekült szír olimpikon nővérét

Sara Mardinit Görögországban vették őrizetbe.

A szír menekült úszó az olimpikon Juszra Mardini nővére. A két lány 2015-ben menekültként a Törökország és Görögország közötti tengeri út egy részét úszva tette meg, maguk után húzva egy tutajt tizennyolc, úszni nem tudó társukkal. A testvérek Magyarországon is áthaladtak, végül Németországban telepedtek le. Sara később önkéntesként kezdett dolgozni az égei-tengeri Leszbosz szigetén, segítve az érkező menedékkérők fogadásában.

Sara Mardinit augusztus 29-én egy embercsempészek elleni vizsgálat keretében vették őrizetbe, és legalább a jövő hétig elzárva tartják – közölte Csaralambosz Petszikosz, a migránsokat segítő önkéntesként dolgozó Mardini védője. A hálózat állítólag Törökországból a görög Leszbosz szigetére csempészett embereket.

Az ügyvéd szerint legalább három nem kormányzati szervezet 30 tagját vették őrizetbe a vizsgálat során. Huszonnégyen közülük külföldiek.

Menekült úszólány: Megígértem magamnak, hogy egyszer visszajövök Budapestre

A szíriai polgárháború tönkretette az életét, de Németországban felépített egy újat Juszra Mardini, a fiatal úszó, aki a riói játékokon a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a budapesti vizes vb-n pedig a FINA zászlaja alatt indult. Nem először jár Magyarországon: két éve többször is a Keleti pályaudvar mellett, a földön éjszakázott, és csak egyetlen magyarra emlékszik, aki akkor emberszámba vette.

"Kérvényeztük a tárgyalás előtti szabadlábra helyezését. A védencem mindössze egy segítő, s semmi köze a vádakhoz" – mondta korábban Petszikosz. "Ez egy próbálkozás, hogy kriminalizálják az önkéntesek tevékenységét" – tette hozzá.

A rendőrség szerint a Leszboszon működő nem kormányzati szervezeteket februárban kezdték megfigyelni, miután elfogtak két aktivistát egy hamisított rendszámtáblával közlekedő görög katonai járműben.

Hivatalos adatok szerint több mint 19 000 menekült és migráns van Leszbosz, Híosz, Számosz, Lérosz és Kósz szigetein, s a EU-török menekültügyi egyezmény, s a balkáni útvonal lezárása ellenére számos újabb illegális bevándorló érkezik Görögországba.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.